MSWiA: projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego

Autor: rcl.gov.pl/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2019 16:09

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowano 8 maja projekt ustawy o zmiennie ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego.

MSWiA: projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego
Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Fot. Archiwum

Przesłanką do przygotowania projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego jest konieczność przeprowadzenia zmian w organizacji i funkcjonowaniu centrów powiadamiana ratunkowego (CPR) oraz przejęcie przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej zadań związanych z realizacją szkoleń operatorów numerów alarmowych.

W celu stworzenia operatorom numerów alarmowych możliwości rozwoju zawodowego, konieczne jest utworzenie stanowiska starszego operatora numerów alarmowych, koordynatora i koordynatora - trenera. Konieczne jest też stworzenie nowoczesnej bazy szkoleniowej ze stanowiskami tożsamymi, jakie wykorzystują w codziennej pracy pracownicy CPR (w całej Polsce jest ich 1471) i zmiennymi scenariuszami przebiegu poszczególnych zdarzeń, do przećwiczenia i przeanalizowania z uczestnikami szkolenia.

Planuje się utworzenie Krajowego Centrum Monitorowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego. Ponadto w projekcie założono, że w każdym CPR funkcjonować będzie 1 etat psychologa, a CPR, gdzie liczba operatorów jest wyższa niż 100 - 2 psychologów. Mają oni zapewniać wsparcie psychologiczne pracownikom CPR.

Czytaj: rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum