MSWiA odnosi się do medialnych doniesień ws. tzw. "szpitala plus"

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2020 13:46

MSWiA zaprzecza, że projekt rozporządzenia premiera ustala nowe rodzaje świadczeń dla najważniejszych osób w państwie i ich rodzin. - Projekt rozporządzenia absolutnie nie rozszerza też katalogu osób, które mogą skorzystać z tych świadczeń. Wszystkie uprawnienia, z których mogą korzystać wspomniane osoby, przysługują im od ponad 15 lat - twierdzi ministerstwo.

Jak przekonuje MSWiA nie jest prawdą, że projekt rozporządzenia wynika z epidemii koronawirusa, bo prace nad rozporządzeniem rozpoczęły się w lipcu 2019 r. Fot. Shutterstock

Biuro prasowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odniosło się do medialnych publikacji dotyczących projektu rozporządzenia, które określa dostęp do świadczeń medycznych dla prezydenta, premiera oraz marszałków Senatu i Sejmu.

Jak przekonuje MSWiA nie jest prawdą, że projekt rozporządzenia wynika z epidemii koronawirusa, bo prace nad rozporządzeniem rozpoczęły się w lipcu 2019 r. Według MSWiA prace nad projektem wynikają z zaleceń Najwyższej Izby Kontroli i mają wyłącznie charakter porządkujący. Polegają one jedynie na dostosowaniu przepisów rozporządzenia do obowiązującej ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

Chodzi o materiał Gazety Wyborczej , w którym napisano, że żony, mężowie i dzieci najważniejszych osób w państwie dostaną natychmiast miejsce w szpitalu zgodnie z projektu rozporządzenia premiera nad którym prace rozpoczęto, gdy w Polsce wykryto koronawirusa.

- Opieka zdrowotna na nowych zasadach ma przysługiwać prezydentowi, premierowi oraz marszałkom Sejmu i Senatu. A także ich małżonkom oraz członkom rodzin będącym na ich utrzymaniu. Wszyscy dostaną dostęp do specjalistycznej opieki medycznej bez skierowania i natychmiast - o ile będzie tego wymagał stan ich zdrowia - czytamy w GW.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk mówił w środę (8 kwietnia) w radiowej Trójce, że chodzi o rozporządzenie, które określa warunki opieki nad najważniejszymi osobami w państwie: prezydentem, premierem oraz marszałkami Sejmu i Senatu. - To cztery osoby, o których mowa również w innych dokumentach, takich jak instrukcja HEAD - wskazywał.

- Podobnie jak instrukcja HEAD, to jest rozporządzenie ponadczasowe. To, że najważniejsze osoby w państwie muszą mieć zapewnioną opiekę i pewne warunki bezpieczeństwa - od dawna funkcjonują takie rozwiązania - jest oczywiste - twierdził Dworczyk.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum