MSWiA likwiduje swój sanepid, pracownicy dostają właśnie wypowiedzenia

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2020 20:14

Trwa likwidacja inspekcji sanitarnej resortu spraw wewnętrznych i administracji. Mundurowy sanepid, który nadzorował dotąd około pięć tysięcy komend różnych służb ostatecznie przestanie istnieć na początku lipca.

MSWiA likwiduje swój sanepid, pracownicy dostają właśnie wypowiedzenia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem prof. Krzysztofa Chomiczewskiego, krajowego konsultanta do spraw obronności w zakresie epidemiologii, takie działania to kolosalna głupota, dla której nie znajduje cienia merytorycznego uzasadnienia

Los Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA rozstrzygnął się podczas prac w parlamencie, które trwały niespełna miesiąc. Zaczęły się 4 grudnia zeszłego roku, gdy pod obrady trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Tyle że - jak wynika z analizy dokumentów - rząd wtedy jeszcze nie zakładał likwidacji PIS MSWiA.

Projekt, który w grudniu trafił do komisji zdrowia zakładał wyłącznie zmiany dotyczące funkcjonowania cywilnego Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Nie było w nim nic o likwidacji sanepidu MSWiA, a jedynie o wprowadzaniu zmian w jego funkcjonowaniu. Podobnie zresztą projekt nie likwidował istniejącego również jako oddzielny byt sanepidu w wojsku. Rząd skupił się na reformie polegającej na zespoleniu powiatowych inspekcji sanitarnych z GIS-em, wzmocnieniu nad nim nadzorczej roli wojewody zamiast samorządów.

Do zmiany doszło po drugim czytaniu projektu na posiedzeniu Sejmu 22 stycznia tego roku. Poprawki zgłosił klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. Ostatecznie poprawka zlikwidowała w całości "mundurowy sanepid". Zgodnie z zapisami ustawy, jego zadania ma przejąć cywilna inspekcja, a pracownicy dostają właśnie wypowiedzenia. Tylko niewielka ich część - urzędników korpusu służby cywilnej - ma gwarancje pracy.

Mimo że Senat podzielił wątpliwości biura legislacyjnego Sejmu i odrzucił projekt ustawy, to wróciła ona do Sejmu i została przegłosowana 13 lutego. Tydzień później podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

Więcej: tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum