MS zaprzecza prasowym informacjom o karaniu lekarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2019 18:27

Ministerstwo Sprawiedliwości oświadcza, że artykuł pt. "Lekarze pójdą do więzienia" opublikowany 30 maja 2019 r. w "Gazecie Wyborczej" zawiera nieprawdziwe informacje, jakoby "rząd chciał, by lekarze, którzy popełnili nieumyślnie błąd medyczny, trafiali nawet na 15 lat za kratki". Przepis, który rzekomo miałby do tego doprowadzić, nie dotyczy lekarzy, lecz pospolitych przestępców.

MS zaprzecza prasowym informacjom o karaniu lekarzy

"Autorka artykułu opiera swoją tezę na tym, że w znowelizowanym Kodeksie karnym podniesiona została kara za nieumyślne spowodowanie śmierci. To zdaniem "Gazety Wyborczej" miałoby powodować, że lekarze za błędy medyczne będę zawsze skazywani na karę więzienia, bez możliwości jej warunkowego zawieszenia. Są to twierdzenia nieprawdziwe" - czytamy w komunikacie MS.

Czytaj też: NRL: skutkiem zaostrzenia kar dla lekarzy będzie "medycyna asekuracyjna"?

Resort sprawiedliwości przypomina, że znowelizowany przepis odnosi się do pospolitych przestępstw. Chodzi o takie przypadki, gdy np. bandyta śmiertelnie dźgnie ofiarę nożem, a jego czyn zostanie zakwalifikowany jako nieumyślne spowodowanie śmierci. Dotychczas za to groziło zaledwie od 3 miesięcy do 5 lat więzienia, tyle samo co sfałszowanie legitymacji szkolnej czy malowanie graffiti na budynku. Kara została więc podwyższona do 10 lat, a w przypadku nieumyślnego spowodowania śmierci więcej niż jednej osoby - do 15 lat.

"Celem nowelizacji Kodeksu karnego jest bowiem ochrona ludzkiego życia jako najwyższego dobra. Dotychczasowa sankcja za nieumyślne spowodowanie śmierci była nieadekwatnie łagodna" - przekonuje ministerstwo.

Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że błąd medyczny nie musi być kwalifikowany jako nieumyślne spowodowanie śmierci. Często błędy lekarskie traktowane są jako sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia człowieka. Wtedy możliwe jest orzeczenie grzywny lub ograniczenia wolności. Co więcej, możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania.

"Jednak nawet zakwalifikowanie błędu medycznego jako przestępstwa nieumyślnego spowodowania śmierci nie oznacza, że w świetle nowych regulacji nie jest możliwe warunkowe zawieszenie wykonania kary. Kara jednego roku więzienia nadal będzie mogła być warunkowo zawieszana - tu nowe przepisy nic nie zmieniają" - czytamy.

Ponadto nadal istnieje możliwość skorzystania z nadzwyczajnego złagodzenia kary i sąd może orzec tylko grzywnę czy karę ograniczenia wolności.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum