MS: proponujemy ustawę, która pozwoli ścigać przestępców z mafii lekowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2018 13:48

Proponujemy rozwiązania, które pozwolą skutecznie ścigać przestępców z mafii lekowej - poinformował w środę, 21 marca minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Podkreślił, że przepisy te będą bardzo ważnym narzędziem dla prokuratury, a przy ich przygotowaniu pracowali najlepsi eksperci.

MS: proponujemy ustawę, która pozwoli ścigać przestępców z mafii lekowej
Fot. archiwum

Szczegóły zmian proponowanych w projekcie ustawy o walce z mafią lekową przedstawił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Warchoł wskazał na cztery najważniejsze zapisy w projekcie, które w jego ocenie kompleksowo rozwiążą problem wyprowadzania leków poza granice Polski.

Ministerstwo proponuje wprowadzenie przepisu administracyjnego, który zabrania nabywania przez hurtownika leków z apteki, co - jak powiedział Warchoł - odbywa się często przez pośredników, punkty zielarskie oraz innego rodzaju punkty apteczne. Następnie takie leki są wyprowadzane za granicę i sprzedawane po dużo wyższej cenie, niż w Polsce.

- Wprowadza się także przepis karny, który penalizuje zarówno zachowanie polegające na sprzedaży takich leków przez apteki i nabywanie ich przez hurtownie, a także karze wszystkie inne podmioty, które są zaangażowane w ten proceder - poinformował Warchoł.

Kolejny zapis ma na celu "danie konkretnych, mocnych uprawnień" inspektoratowi farmaceutycznemu do przeprowadzania kontroli planowych, doraźnych i krzyżowych.

Kolejne rozwiązanie zmierza do lepszego zabezpieczania dowodów przestępstwa. Warchoł powiedział, że "dzisiaj organy ścigania są bezradne, nie mają dowodów, gdyż są one niszczone, a przepisy z tym związane są przez przestępców bezwzględnie obchodzone". Zastraszanym przez przestępców inspektorom ma teraz pomagać policja.

Ustawa przewiduje do 10 lat więzienia za nielegalny wywóz leków, do 3 lat więzienia za utrudnianie kontroli oraz do 300 tys. zł kary za ukrywanie dokumentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum