MRPiPS: minister Rafalska spotka się w piątek w Sejmie z protestującymi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2018 20:20

Minister Elżbieta Rafalska pojawi się w piątek w Sejmie i spotka z protestującymi rodzicami i opiekunami osób niepełnosprawnych - potwierdziło PAP Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Protest w Sejmie trwa od 18 kwietnia Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych poinformowała w piątek po południu, że przesunięto godzinę spotkania z minister Rafalską, które początkowo planowano na 17. i resort ma podać nowy termin.

- Nowa godzina nie została jeszcze ustalona, ale zaplanowane na piątkowe popołudnie spotkanie jest nadal aktualne - podkreśliła Hartwich. Jak mówiła wcześniej, protestujący liczą, że zrealizowany zostanie ich postulat dotyczący dodatku "na życie" dla osób niepełnosprawnych.

Spotkanie jest pokłosiem czwartkowej wizyty minister Rafalskiej u protestujących. Tamte rozmowy nie przyniosły przełomu, ale szefowa MRPiPS powiedziała po ich zakończeniu, że dialog trwa, a protestujący rodzice zaprosili ją na kontynuację rozmów w piątek.

Protest w Sejmie trwa od 18 kwietnia. Od początku towarzyszyły mu dwa główne postulaty - podwyższenia renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz wprowadzenia specjalnego dodatku pieniężnego dla osób niepełnosprawnych.

Pierwszy z postulatów rząd już zobowiązał się zrealizować. Na 7 maja zaplanowano pierwsze czytanie rządowego projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych. Zgodnie z rządowym projektem, świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2018 r., wówczas podwyższona renta zostanie wypłacona z wyrównaniem od 1 czerwca 2018 r.

Drugi postulat uległ zmianie. Początkowo protestujący nazywali go dodatkiem "rehabilitacyjnym" i chcieli, by wynosił on od razu 500 zł i przysługiwał co miesiąc, bez kryterium dochodowego osobom niepełnosprawnym niezdolnym do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia. Według zmodyfikowanego postulatu, dodatek ten miałby być wprowadzany krocząco - najpierw w wysokości 300 zł miesięcznie, od stycznia 2019 r. - 400 zł i od czerwca 2019 r. - 500 zł.

W piątek protestowi w Sejmie towarzyszy pikieta przed budynkiem. Ok. godz. 19. było tam ok. 200 osób. Wspierający protestujących w Sejmie trzymają transparenty z napisami: "Jesteśmy za rządem, czy rząd jest za niepełnosprawnymi?"; "Popieramy protest rodziców"; "Pomóżcie matkom które zajmują się nami 24 godziny na dobę" czy "Żądamy ochrony życia narodzonego". Przed wjazdem do Sejmu widać duży transparent: "Popieramy strajk okupacyjny rodziców osób niepełnosprawnościami". Organizatorem zgromadzenia jest m.in. warszawski Strajk Kobiet. Wśród protestujących widać też m.in. Adriana Zandberga z partii Razem, czy b. lidera KOD Mateusza Kijowskiego.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum