MPiPS: propozycje zmian świadczeń korzystne; rodzice - krytyczni

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2015 11:56

Propozycje resortu pracy i polityki społecznej w zakresie zmian w przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego są korzystne - przekonuje MPiPS; rodzice niepełnosprawnych dzieci oceniają je krytycznie i organizują protest.

W zeszłym tygodniu MPiPS zaproponowało nowe zasady przyznawania świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Nie podobają się one przedstawicielom tego środowiska, którzy w środę protestują przed KPRM. Wcześniej, w środę rano, resort pracy zorganizował briefing.

Propozycje resortu - zawarte obecnie w założeniach do zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych, projektu wciąż jeszcze nie ma - przewidują, że wszyscy opiekunowie osób niepełnosprawnych rezygnujący z pracy mieliby otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne.

Przyznanie świadczenia zależne byłoby od kryterium dochodowego (1 tys. zł netto na osobę w rodzinie), a wysokość - od wieku niepełnosprawnego. Opiekunowie osób, które nie ukończyły 18 lat (lub 25 lat, gdy się uczą), mieliby świadczenie w wysokości 1200 zł i 1300 zł od 2016 r., a gdy podopieczny przekroczy ten wiek, świadczenie byłoby zmniejszane do 800 zł.

Obecnie opiekunowie dorosłych mają 520 zł specjalnego zasiłku opiekuńczego, uzależnionego od kryterium dochodowego. Świadczenie pielęgnacyjne nie jest uzależnione od dochodów.

Wiceminister pracy Elżbieta Seredyn podkreśliła, że świadczenia na nowych warunkach otrzymają nowe osoby w systemie. Opiekunowie dzieci, które już mają orzeczenie, zachowaliby prawa do obecnego świadczenia.

Zgodnie z propozycją resortu świadczenie będą mogli dostać także emeryci i renciści, którzy opiekują się niepełnosprawnym dzieckiem. Obecnie takiej możliwości nie mają. 

- Dziwi nas dzisiejszy protest bo propozycje są zdecydowanie korzystniejsze, a protestujący nie tracą praw nabytych - powiedziała w środę (18 lutego) Seredyn.

Projekt ustawy, który powstaje w MPiPS, realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r. Trybunał orzekł, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z konstytucją.

Wyrok dotyczył znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych obowiązującej od początku 2013 r. Pozbawiła ona część opiekunów osób niepełnosprawnych prawa do świadczeń pielęgnacyjnych. Według Trybunału ustawodawca powinien podjąć działania zmierzające do przywrócenia równego traktowania wszystkich opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.

Pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych Jarosław Duda zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że TK nie mówił, by różnicować opiekunów. - Powiedział tylko, że dotychczasowe rozwiązania były niezgodne z konstytucją i nakazał to zmienić. Powstał projekt, który ten wyrok realizuje w myśl najlepiej rozumianego interesu opiekunów osób niepełnosprawnych - wyjaśnił.

Protestujący rodzice sygnalizują, że obawiają się, iż po wprowadzeniu w życie propozycji MPiPS w przypadku poprawy stanu zdrowia ich podopiecznych, stracą świadczenia. Ich zdaniem proponowane regulacje zachęcają do tego, żeby nie rehabilitować dzieci, nie dążyć do poprawy ich stanu, a także zachęcają do bierności, bo gdy opiekun w jakiś sposób poprawi swój dochód (np. wykonując drobne prace chałupnicze), to straci świadczenie.

Protestujący domagają się m.in. zagwarantowania praw wynikających z dotychczasowych regulacji i odstąpienia od wprowadzenia progów dochodowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum