MPiPS o wsparciu opiekunów niepełnosprawnych bez prawa do świadczeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2013 14:21

MPiPS zamierza wspierać opiekunów osób niepełnosprawnych, które straciły prawo do świadczeń oraz ubezpieczenia zdrowotnego - zapowiedziała w czwartek, 29 sierpnia, w Sejmie wiceminister pracy Elżbieta Seredyn. Jej zdaniem te osoby powinny starać się wrócić na rynek pracy.

MPiPS o wsparciu opiekunów niepełnosprawnych bez prawa do świadczeń
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wiceminister odpowiadała na pytania posłanek Danuty Pietraszewskiej, Bożenny Bukiewicz, Elżbiety Pierzchały oraz Małgorzaty Adamczak (PO) w sprawie zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego po nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Z początkiem lipca część osób pobierających świadczenia pielęgnacyjne straciła do nich prawo. Obecnie świadczenie w wysokości 620 zł przysługuje tylko niepracującym rodzicom i najbliższym krewnym dzieci niepełnosprawnych, niezależnie od dochodu rodziny, jeśli niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości.

Wcześniej świadczenie mogli pobierać też krewni osób z orzeczoną niepełnosprawnością, która powstała po 25. roku życia, a więc np. dzieci lub wnuki niepełnosprawnych rodziców.

Teraz dla tej grupy dedykowany jest specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł, przysługuje jednak tylko w przypadku, gdy łączny dochód dwóch rodzin: osoby sprawującej opiekę oraz osoby wymagającej opieki - w przeliczeniu na osobę - nie przekroczy obowiązującego kryterium dochodowego dla osób otrzymujących świadczenia rodzinne - obecnie 623 zł netto.

Seredyn przypomniała, że opiekun niepełnosprawnego krewnego może korzystać z ubezpieczenia osoby, którą się opiekuje. Jest również możliwość, aby wójt, burmistrz czy prezydent - w drodze indywidualnej decyzji - opłacał te składki.

Tłumaczyła, że dzieci, które nabyły niepełnosprawność przed osiągnięciem dorosłości, miały znacznie ograniczone możliwości zdobywania wykształcenia, w większości nie miały też możliwości podejmowania pracy. Natomiast osoby, których niepełnosprawność powstała w dorosłym życiu, miały szansę wypracować sobie jakieś świadczenia. Dodała, że osoby, które straciły prawo do zasiłku, powinny przede wszystkim się aktywizować.

Poinformowała, że resort pracy pracuje wspólnie z PFRON nad rozwiązaniami, które będą pomagały w tej aktywizacji; jeśli taka osoba pójdzie do pracy, jej podopieczny uzyska wsparcie. Wyraziła nadzieję, że program uda się wprowadzić w życie jeszcze w tym roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze