MPiPS: 128 tys. osób skorzystało z rocznych urlopów rodzicielskich

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2014 21:02

128 tys. rodziców skorzystało dotychczas z rocznych urlopów po urodzeniu dziecka - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Przepisy umożliwiające pójście na urlop w takim wymiarze weszły w życie rok temu. Mogą z nich skorzystać wszyscy rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r.

Minister pracy, Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział PAP, że za pół roku jego resort przygotuje sprawozdanie z funkcjonowania rocznego urlopu."Statystyki wskazują, że coraz więcej osób korzysta z wydłużonych urlopów macierzyńskich, rodzicielskich.

- Jest to najlepiej oceniana zmiana wprowadzona przez ten rząd. Myślę, że efekty dla demografii już zaczynają być pomału widoczne - powiedział PAP minister Kosiniak-Kamysz, który we wtorek (17 czerwca) spotkał się w Warszawie z "matkami pierwszego kwartału".

Uczestniczki spotkania zwracały uwagę m.in. na potrzebę ochrony matki po powrocie do pracy. Przekazały także ministrowi rekomendacje ws. zmian w polityce prorodzinnej.

W ich propozycjach znalazły się m.in. wprowadzenie elastycznych godzin pracy, z możliwością rozpoczęcia pracy między godz. 7 i 10, tak aby dostosować się do godzin pracy placówek oświatowych, wydłużenie do 3 lat czasu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego i wydłużenie go do 4 tygodni, dodatkowa odprawa dla rodzica zwalnianego z winy pracodawcy, ale także wsparcie pracodawców zatrudniających rodziców po urlopach rodzicielskich i wychowawczych oraz dofinansowanie dla pracodawców otwierających na terenie zakładu pracy żłobek czy przedszkole dla dzieci pracowników.

Zgodnie z pierwotną propozycją roczne urlopy miały objąć tylko rodziców dzieci urodzonych po 16 marca 2013 r. Przeciwko temu rozwiązaniu protestowały tzw. matki pierwszego kwartału; chciały, aby nowe regulacje objęły także dzieci urodzone między 1 stycznia a 16 marca 2013 r. Pod koniec kwietnia ub. roku premier Donald Tusk zapowiedział, że przychyli się do ich postulatów.

Przepisy wprowadzające roczne urlopy dla rodziców weszły w życie 17 czerwca 2013 r. Do kwietnia tego roku skorzystało z nich 128 tys. rodziców. "Jesteśmy po 12 miesiącach (od wprowadzenia urlopu), po 18 miesiącach mamy przygotować dla Sejmu sprawozdanie i propozycje zmian" - powiedział minister pracy i polityki społecznej.

Jak powiedziała PAP jedna z matek obecnych na spotkaniu, powrót do pracy po rocznym urlopie wiązał się ze zmianą stanowiska. "Wróciłam do pracy na swoje stanowisko, ale po miesiącu dostałam różne oferty przeniesienia i informacje o wypowiedzeniu umowy, jeżeli się nie zgodzę, więc lekko nie było. Nie wiem, czy to było związane z moim rocznym urlopem czy w ogóle z długim urlopem, ale podejrzewam, że tak" - powiedziała. 

Z wydłużonych urlopów mogą skorzystać wszyscy rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r. Na urlop składa się: 20 tygodni macierzyńskiego, 6 tygodni dodatkowego macierzyńskiego oraz 26 rodzicielskiego. Pracodawca nie może odmówić rodzicowi urlopu ani zwolnic rodzica w jego trakcie. Rodzic, który zdecyduje się na półroczy urlop, dostaje zasiłek w wysokości 100 proc. swojego wynagrodzenia.

Jeżeli z czasem zdecyduje się go przedłużyć o kolejne pół roku, wtedy zasiłek wyniesie 60 proc. pensji. Z kolei rodzic, który od razy skorzysta z rocznego urlopu, dostanie przez cały rok urlopu 80 proc. wynagrodzenia.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum