MON wstrzymało akcję pobierania próbek DNA żołnierzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2014 19:53

Jak poinformował dziś doradca ministra obrony prof. Bogusław Pacek, MON - wobec zastrzeżeń natury prawnej - wstrzymało zbieranie próbek DNA żołnierzy; zebrane dane są strzeżoną tajemnicą.

Poniedziałkowa (30 czerwca) "Gazeta Wyborcza" napisała o negatywnej ocenie, jaką Agencja Oceny Technologii Medycznych wydała o programie gromadzenia profili genetycznych żołnierzy i pracowników wojska. Według Agencji pobieranie odbywało się pod przymusem.

Wojsko zgromadziło już profile genetyczne 32 tys. żołnierzy i pracowników cywilnych. Wydało na to 40 mln zł, chce kolejnych 35. Ale dane zbiera bezprawnie, a cel jest wątpliwy - pisze "Gazeta Wyborcza".

Zastrzeżenia wyraził także Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, według którego zbieranie takich danych wymaga podstawy ustawowej, a nie rozporządzenia.

- Zbieranie danych genetycznych zostało wstrzymane, z powodu stanowiska Agencji Oceny Technologii Medycznych, do której zwróciło się wojsko. W 2007 roku, gdy program ruszał, takiej agencji nie było - powiedział Pacek.

Dodał, że próbki pobierano od żołnierzy wyjeżdżających na misje zagraniczne i wszyscy żołnierze wyrazili na to zgodę; program prowadzono w szpitalach wojskowych w Bydgoszczy i Warszawie pod nadzorem Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia.

- Dane są traktowane jako niejawne, to ściśle strzeżony zbiór - podkreślił Pacek. Dotychczas zebrano ok. 30 tys. próbek.
Jak wyjaśnił, dane - wzorem innych państw - zbierano z myślą o ewentualnej konieczności identyfikacji w razie śmierci w katastrofie lub w działaniach wojennych. Pacek dodał, że po usunięciu przeszkód legislacyjnych wojsko chciałoby kontynuować program i objąć nim wszystkich żołnierzy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum