MI: temat "korytarzy życia" będzie częścią egzaminu na prawo jazdy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2018 14:45

Korytarze życia, czyli drogi utworzone w zatorach komunikacyjnych, są sposobem na zmniejszenie skutków wypadków drogowych - powiedział w piątek (13 kwietnia) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak dodał, w ubiegłym roku na drogach ekspresowych o 34 proc. wzrosła liczba wypadków.

Fot. archiwum

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował w piątek na konferencji prasowej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, że o ile w 2017 roku ogólna liczba wypadków drogowych się zmniejszyła, o tyle na drogach szybkiego ruchu wzrosła - na autostradach o 15 proc., zaś na drogach ekspresowych o 34 proc.

- Te zjawiska, ten trend zwyżkowy i skutki tych zdarzeń każą nam podjąć bardzo intensywne działania, które są i będą w stanie zabezpieczyć szybką pomoc ofiarom wypadków - podkreślił Adamczyk.

Dodał, że resort infrastruktury wspólnie z policją, strażą pożarną i organizacjami społecznymi oceniły, że jednym z głównym problemów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach jest brak możliwości dotarcia do miejsca wypadku, gdyż przejazd jest często blokowany przez samochody.

- Dlatego też postanowiliśmy zintensyfikować działania, mające na celu sformalizowanie, opisanie tzw. korytarzy życia, czyli tych dróg wytworzonych w zatorach komunikacyjnych, które pozwolą dotrzeć do miejsca wypadku - powiedział Adamczyk.

Zgodnie z zasadami obowiązującymi w części krajów Unii Europejskiej pojazdy poruszające się po drogach szybkiego ruchu w chwili przejazdu służb ratunkowych muszą zjechać na skrajne pasy, tworząc pośrodku drogi "korytarz życia", który umożliwia przejazd samochodów uprzywilejowanych.

Jak podano na konferencji, "korytarze życia" mają formę prawną w Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, Węgrzech i Słowenii.

- Chcemy, aby temat "korytarzy życia" był przedmiotem szkoleń dla wszystkich tych, którzy przygotowują się do egzaminów na prawo jazdy. Spowodujemy, że temat "korytarzy życia" i te zagadnienia związane z formowaniem "korytarzy życia" będą częścią egzaminu na prawo jazdy. Pojawią się (na egzaminie - PAP) po prostu pytania z tym związane - zapowiedział Adamczyk.

Wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz zaznaczył z kolei, że straty państwa z tytułu wypadków drogowych i kolizji wynoszą 48 mld zł. Przypomniał, że od listopada 2015 roku minister infrastruktury zatwierdził 700 programów inwestycji o wartości 8 mld zł, dotyczących nowych zadań związanych z bezpieczeństwem na sieci dróg.

Jak wyjaśnia ministerstwo infrastruktury, inicjatywa dotycząca "korytarzy życia" na drogach szybkiego ruchu jest związana z pojawiającymi się coraz częściej utrudnieniami w dotarciu służb ratowniczych do miejsca wypadku i jest odpowiedzią na apele m.in. organizacji społecznych.

Resort przewiduje opracowanie koncepcji wdrożenia pojęcia "korytarzy życia" do polskich przepisów i przygotowanie propozycji zmian legislacyjnych, precyzujących zasady ich tworzenia. Ministerstwo nie wyklucza także przeprowadzenia akcji informacyjnej wśród kierowców, dotyczącej właściwego zachowania się na drogach szybkiego ruchu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum