MEN: gdzie uczyć dzieci z lekkim upośledzeniem umysłowym?

Autor: Gazeta Prawna, RR/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2010 13:46

Rzecznik praw dziecka otrzymał kilkadziesiąt listów z protestami dotyczącymi nieprzyjmowania dzieci lekko upośledzonych umysłowo do szkół specjalnych. MEN zaproponowało skorygowanie propozycji rozporządzenia.

Zamieszanie związane jest z propozycją rozporządzenia resortu edukacji, w którym w grupie uczniów ze szczególnym wskazaniem do uczęszczania do szkół specjalnych nie uwzględniono dzieci lekko upośledzonych. Takie rozwiązanie znalazło się projekcie rozporządzenia „w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych palcówkach oraz wysokości i zasad odpłatności, wnoszonej przez rodziców za pobyt dzieci w tych placówkach.”

Na początku czerwca, po protestach licznych środowisk, MEN zaproponowało skorygowanie rozporządzenia. Dzieci z lekkim upośledzeniem będą mogły uczęszczać do szkół specjalnych, „w przypadku gdy w miejscu ich zamieszkania brak jest oferty edukacyjnej zapewniającej im specjalną organizację nauki i metod pracy, dostosowaną do ich indywidualnych możliwości i potrzeb psychofizycznych”.

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna po raz kolejny dyrektorzy szkół specjalnych spotkali się z minister edukacji Katarzyną Hall. Zgłaszano obawy, że samorządy mogą przestać kierować dzieci lekko upośledzone do specjalnych ośrodków, gdyż utrzymywanie ośrodków kosztuje, a w ogólnodostępnych szkołach są wolne miejsca, bo jest niż demograficzny.

Beata Bajda, dyr. Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mysłowicach w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl przestrzega przed automatycznym stosowaniem ogólnych formuł rozporządzeń i podkreśla, ze każdy przypadek dziecka upośledzonego w stopniu lekkim jest inny: – Dopiero fachowa, uwzględniająca wiele czynników, diagnoza pozwala stwierdzić, gdzie skierować takie dziecko. Może to być zarówno szkoła specjalna, jak i normalna szkoła, albo szkoła z odziałem integracyjnym.

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum