Ludowcy: trzeba zmienić zasady becikowego

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2009 10:50

PSL chce zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych, który zdejmuje z kobiet obowiązek wizyty u lekarza przed upływem 10 tygodnia ciąży.

Ludowcy: trzeba zmienić zasady becikowego

PSL chce zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych, który zdejmuje z kobiet obowiązek wizyty u lekarza przed upływem 10. tygodnia ciąży. Jak podaje Rzeczpospolita, 15 grudnia PSL złoży w Sejmie projekt zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych. Chcą zmienić zasady przyznawania becikowego.

Zdaniem  Mieczysława Kasprzaka, posła PSL, do jego otrzymania powinno wystarczyć zaświadczenie, że kobieta w czasie ciąży była pod opieką specjalisty. Poseł twierdzi, że do jego biura poselskiego przychodzi mnóstwo kobiet, które przekroczyły ten termin nieznacznie i becikowe im przepadło.

Zasady, które chce zmienić PSL, obowiązują od 1 listopada. Do wniosku o becikowe rodzice muszą dołączyć zaświadczenie lekarskie, które potwierdzi, że ciężarna pozostawała pod opieką lekarza co najmniej od 10. tygodnia ciąży do porodu. Jeśli lekarz wpisze w zaświadczeniu późniejszy termin, rodzic becikowego nie dostanie.

Powody dla których kobiety zdążyły na wizytę są różne: wyjazd zagranicę, brak terminu w przychodni. Posłanka Domicela Kopaszewska (PO) z Sejmowej Komisji Polityki Społecznej uważa 10 tygodni za wystarczający okres, by dostać się na wizytę u lekarza. Joanna Kluzik-Rostkowska z PiS jest zdania, że to zbyt restrykcyjny termin, jednak wykazanie, by kobieta była pod opieką lekarza należy utrzymać.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum