Lubuskie: w 2013 roku 26 wniosków ws. odszkodowań od szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2014 14:07

W 2013 roku do Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Gorzowie Wlkp. złożono 26 wniosków o odszkodowania za błędy w leczeniu w szpitalach. Najwięcej dotyczyło śmierci pacjentów. W porównaniu z 2012 rokiem liczba wniosków wzrosła ponad trzykrotnie.

Lubuskie: w 2013 roku 26 wniosków ws. odszkodowań od szpitali

W ub. r. Komisja wydała 13 orzeczeń; w trzech przypadkach przyznała rację wnioskodawcom, czyli uznała, że doszło do błędu w trakcie leczenia. Te decyzje nie są jeszcze prawomocne - poinformował we wtorek (14 stycznia) PAP Mateusz Wiącek z Wydziału Zdrowia Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Zgodnie z prawem komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych przy wojewodach orzekają jedynie o tym, czy doszło do błędu, czy nie. W wydawanych przez Komisje decyzjach nie są określane kwoty odszkodowania lub zadośćuczynienia. W przypadku stwierdzenia zdarzenia medycznego wysokość odszkodowania proponuje szpital, a pacjent lub jego spadkobiercy mogą na taką propozycję przystać lub ją odrzucić.

W 2012 i 2013 roku do komisji przy wojewodzie lubuskim trafiły łącznie 34 wnioski. Wydano w tym czasie jedno prawomocne orzeczenie o zdarzeniu medycznym, jednak wnioskodawca odmówił przyjęcia proponowanego przez szpital odszkodowania, uznając je za zbyt niskie. W takiej sytuacji pacjent może wystąpić na drogę sądową.

Wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych działają od stycznia 2012 r. Rozpatrują tylko przypadki dotyczące szpitalnych świadczeń zdrowotnych, które zaistniały po 1 stycznia 2012 r. na terenie danego województwa.

Poszkodowani mogą domagać się maksymalnie 300 tys. zł za śmierć pacjenta oraz do 100 tys. zł za rozstrój zdrowia, uszkodzenie ciała lub zakażenie. W przypadku wydania decyzji niekorzystnej dla wnioskodawcy, osoba ta musi pokryć koszty rozpatrzenia sprawy.

Ustawa przewiduje rozpatrzenie wniosku w terminie czterech miesięcy, jednak w praktyce ten termin może ulec wydłużeniu, np. w razie konieczności uzyskania dodatkowych opinii biegłych. Strony postępowania mają 14 dni na odwołanie od orzeczenia, które rozpatruje raz jeszcze komisja, ale w innym składzie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum