Lubuskie: matka i lekarka oskarżone o nieumyślne zagłodzenie 6-latka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2014 14:06

Do pięciu lat więzienia grozi 26-letniej kobiecie i lekarce rodzinnej, które prokuratura oskarżyła o nieumyślne spowodowanie śmierci 6-latka Dziecko zostało zagłodzone. 26-latka przyniosła martwego synka do szpitala - ważył około 6 kg.

Jak poinformował we wtorek (1 lipca) rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Zbigniew Fąfera, w poniedziałek akt oskarżenia w tej sprawie skierowała do sądu Prokuratura Rejonowa w Żarach.

Do śmierci dziecka doszło w lutym ub.r. Matka przyniosła martwego synka do szpitala na Wyspie w Żarach. Chłopiec dotknięty dziecięcym porażeniem mózgowym był skrajnie niedożywiony. Lekarze podejrzewając, że przyczyną zgonu mogło być wygłodzenie, powiadomili prokuraturę. 

Formułując akt oskarżenia, prokurator opierał się m.in. na opinii specjalistów z dziedziny pediatrii oraz innych dziedzin medycyny z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

- Biegli po analizie dokumentacji medycznej wskazali jednoznacznie, że śmierć chłopca miała związek z niedożywieniem. To z kolei było spowodowane błędami w opiece nad dzieckiem ze strony matki i oskarżonej lekarki - dodał Fąfera.

Matka chłopca stanie przed sądem pod zarzutem narażenia syna na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia przez to, że nie zapewniła mu racjonalnego żywienia adekwatnego do wieku i jego stanu zdrowia. Ponadto kobiecie zarzucono, że nie zadbała o rehabilitację dziecka i systematyczną kontrolę stanu jego zdrowia. 

- Te zaniedbania doprowadziły do skrajnego niedożywienia i wyniszczenia organizmu Oskara - wyjaśnił rzecznik. 

65-letnia lekarka rodzinna, która sprawowała opiekę medyczną nad ciężko chorym dzieckiem, także została oskarżona o nieumyślne spowodowanie śmierci chłopca. Według prokuratora widząc, że chłopiec jest niedożywiony, nie skierowania go na leczenie na oddział żywieniowy do szpitala.


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum