Lubuskie: kierowca karetki i ratownik odpowiedzą za upadek pacjenta na noszach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2018 14:30

Prokuratura z Żar (Lubuskie) oskarżyła kierowcę karetki i ratownika medycznego o narażenie życia i zdrowia przewożonego przez nich pacjenta. Podczas transportu sanitarnego nosze z pacjentem upadły na podłoże - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Zbigniew Fąfera.

Prokuratura oskarżyła kierowcę karetki i ratownika medycznego o narażenie życia i zdrowia pacjenta Fot. Archiwum

Zgodnie z zarzutami zawartymi w akcie oskarżenia 50-letniemu kierowcy i 24-letniemu ratownikowi może grozić od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia, ponieważ ciążył na nich obowiązek opieki nad pokrzywdzonym.

Do wypadku doszło 6 marca 2017 r. Oskarżeni, transportując pacjenta, mieli nie sprawdzić stanu technicznego wyposażenia karetki i nie zauważyli, że podczas wyjmowania noszy z pojazdu nie rozłożyły się podpory, co skutkowało upadkiem pacjenta na podłoże. Pokrzywdzony doznał stłuczenia głowy - powstał krwiak.

Pacjent był leczony w szpitalu i transportowany z oddziału wewnętrznego do oddziału dializ. Do wypadku doszło podczas drogi powrotnej na oddział wewnętrzny. Mężczyzna zmarł dwa dni po upadku, ale oskarżonym nie zarzucono, by przyczynili się do jego zgonu.

- Z opinii Zakładu Medycyny Sądowej w Poznaniu wynika, że do śmierci mężczyzny doszło z przyczyn niewydolności wielonarządowej. Biegli w swojej opinii stwierdzili, że upadek pokrzywdzonego z noszy mógł narazić go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, ale nie był bezpośrednią przyczyną śmierci - wyjaśnił Fąfera.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum