Lubliniec: szpitalny krajobraz po pożarze

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2010 15:12

Po informacjach o nieprawidłowościach w Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublińcu, odwołano ze stanowiska oddziałową.

Przypomnijmy, że w pożarze, który wybuchł w lublinieckiej lecznicy 2 marca, zgnięło trzech pacjentów. Kilku wskutek odniesionych obrażeń trafiło do Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lublińcu, jeden do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

– Jeden z czterech pacjentów poszkodowanych w pożarze szpitala powrócił już do lecznicy. Trzech chorych przebywa jeszcze w szpitalu w Lublińcu, ale i oni niebawem powrócą do naszej placówki. Szpital opuścił już sanitariusz, który brał udział w akcji ratunkowej. Stan pacjenta, który trafił do siemianowickiej oparzeniówki wciąż jest krytyczny – informuje rynekzdrowia.pl Henryk Kromołowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublińcu.

Obecnie przyczyny pożaru badają dwa zespoły: prokuratorski oraz powołany przez Powiatową Straż Pożarną w Lublińcu.

– Akcja gaszenia trwała dokładnie 13 minut. Z naszych ustaleń wynika, że do pożaru doszło wskutek zaprószenia ognia przez jednego z pacjentów. Ustalanie szczegółów wciąż trwa – mówi Janusz Bula, zastępca komendanta straży pożarnej w Lublińcu.

Tragedia zbiegła się z emisją materiału w TVN i Dzienniku Zachodnim o nieprawidłowościach w lecznicy. Jak podaje Dziennik Zachodni, dziennikarze otrzymali odebrane pacjentowi klucze, które pasowały do drzwi oddziału psychiatrii sądowej w lublinieckim szpitalu. Klucze miała zgubić kilka miesięcy wcześniej oddziałowa. Na oddziale miało też dochodzić do wielu przypadków agresji.

Dyrektor Kromołowski w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl zapewnił, że pielęgniarka oddziałowa, pracująca na oddziale psychiatrii sądowej została odwołana ze swojego stanowiska.

– Zmiany były potrzebne. Podstawowy błąd tkwił w tym, że nie informowała ona dyrekcji o problemach występujących na oddziale. Nie zgłosiła też zagubienia kluczy – powiedział dyrektor.

Jak poinformował, w placówce prowadzone jest wewnętrzne dochodzenie. O sytuacji w lecznicy na bieżąco informowany jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum