Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia | 02-02-2017 10:20

Lublin: sąd uniewinnił lekarza oskarżanego o błąd w trakcie porodu

Sąd Rejonowy Lublin-Zachód uznał za niewinnego ginekologa z zarzutami zaniedbania, które naraziło noworodka na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia. Sprawa dotyczyła porodu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

W ponownym procesie sąd uznał, że ginekolog jednak nie naraził życia dziecka. Fot. Archiwum

Jak przypomina Dziennik Wschodni, sprawa dotyczyła porodu do jakiego doszło w 2003 r. 21-letnią rodzącą  zajmował się lekarz dyżurny, ginekolog Dariusz W.

Z akt sprawy wynika, że w drugiej fazie porodu doszło do komplikacji. Główka dziecka utknęła w kanale rodnym. Tętno dziewczynki zaczęło zanikać. Pomimo tego lekarz nie zdecydował o cesarskim cięciu. Forsował za to poród naturalny.  

Dopiero po kilku godzinach przeprowadzono cesarskie cięcie. Dziecko urodziło się m.in. z niedotlenieniem mózgu. Jego konsekwencją okazało się dziecięce porażenie mózgowe.

W 2010 r. ginekolog został uznany winnym. Skazano go na półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata. Dariusz W. dostał również trzyletni zakaz wykonywania zawodu.

Lekarz odwołał się od wyroku. W ponownym procesie, który właśnie się zakończył sąd uznał, że ginekolog jednak nie naraził życia dziecka. 

Więcej: www.dziennikwschodni.pl