Lublin: rozpoczął się proces ws. ustawianych przetargów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2010 11:11

Przed Sądem Rejonowym w Lublinie rozpoczął się proces lekarza, oskarżonego o przyjęcie 27 tys. zł za korzystne rozstrzygnięcia przetargów.

Korzyść majątkowa miała zostać przekazana przez dwie firmy farmaceutyczne za korzystne rozstrzygnięcie przetargów na dostawy materiałów medycznych dla Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

Lekarzowi, który pełnił w zamojskim szpitalu funkcję kierownika bloku operacyjnego i był w latach 2003-2007 członkiem komisji przetargowej, prokuratura postawiła dziewięć zarzutów o charakterze korupcyjnym.

Według aktu oskarżenia od dwóch firm farmaceutycznych przyjął on łapówki w łącznej kwocie 27 tys. zł a w 2004 r. także korzyść w postaci sfinansowania pobytu w jednym z hoteli w Kazimierzu Dolnym za ponad 3 tys. zł. W zamian za to doprowadzał do korzystnych dla tych firm rozstrzygnięć w przetargach na dostawę materiałów i sprzętu medycznego dla zamojskiego szpitala.

51-letni Jerzy W. nie pracuje już w zamojskim szpitalu. Przed sądem nie przyznał się do winy. Złożył obszerne wyjaśnienia, w których dowodził m.in., że firmy farmaceutyczne wymienione w akcie oskarżenia nie były w żaden sposób uprzywilejowane przy zakupie materiałów przez szpital. Podkreślił też, że jako szef bloku operacyjnego wprowadził zasadę upublicznienia ilości zużywanych nici w zabiegach operacyjnych, doprowadził do znacznego zmniejszenia ich zużycia i tym samym do oszczędności w szpitalu, za co on i podlegli mu pracownicy byli nagradzani.

Tym samym aktem oskarżenia był objęty przedstawiciel jednej z firm farmaceutycznych, Szymon G., który sfinansował pobyt Jerzego W. w hotelu. Szymon G. przyznał się do winy i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze (ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz 3 tys. zł grzywny) bez przeprowadzania procesu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum