Lublin: proces prof. Jerzego O. oskarżonego o korupcję - zawieszony

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2013 10:42

Sąd Rejonowy Lublin-Zachód zawiesił w poniedziałek (25 lutego) proces znanego lubelskiego lekarza prof. Jerzego O., oskarżonego o przyjmowanie łapówek. Powodem jest zły stan zdrowia specjalisty.

Lublin: proces prof. Jerzego O. oskarżonego o korupcję - zawieszony

Na poniedziałkowej rozprawie przedstawiona została opinia biegłych, którzy orzekli, że prof. O. nie może świadomie uczestniczyć w czynnościach procesowych w postępowaniu przed sądem. W tej sytuacji sąd wydał postanowienie o zawieszeniu procesu. Będzie mógł on zostać wznowiony, jeśli stan zdrowia oskarżonego poprawi się.

Opinię, po przeprowadzeniu badań, wydał zespół biegłych złożony z dwóch psychiatrów, psychologa oraz neurologa. Zostali oni powołani przez sąd w sierpniu ub.r. na wniosek obrońcy prof. O., który na pierwszej rozprawie przedłożył dokumentację medyczną dotycząca dolegliwości o charakterze psychiatrycznym i neurologicznym, z powodu których leczył się oskarżony. Adwokat podkreślał, że informacje na ten temat nie były znane w czasie postępowania prokuratorskiego.

Prokuratura oskarżyła prof. O. o przyjęcie 18 łapówek w łącznej wysokości 10,7 tys. zł. Zarzuty dotyczą lat 1998-2005. Jerzy O. był wtedy ordynatorem Oddziału Chirurgii Ogólnej oraz Chirurgii Noworodków i Niemowląt Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie. Według aktu oskarżenia miał przyjmować pieniądze od rodziców hospitalizowanych dzieci za przeprowadzenie operacji, ich przyspieszanie, opiekę medyczną, a w jednym wypadku także za udzielenie informacji o stanie zdrowia dziecka. Poszczególne łapówki wynosiły od 200 zł do 1,5 tys. zł.

72-letni Jerzy O. jest obecnie na emeryturze. Przed prokuratorem nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Za zarzucane mu przestępstwa grozi do 8 lat więzienia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum