Lublin: neurochirurg skazany za korupcję

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 października 2010 14:45

Na półtora roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata skazał we wtorek Sąd Rejonowy w Lublinie neurochirurga Edwarda M. za przyjęcie łapówek i fałszowanie dokumentacji medycznej pacjentki.

Lublin: neurochirurg skazany za korupcję

Sąd uniewinnił go od zarzutu nieumyślnego spowodowania u niej kalectwa. Edward M. ma także zapłacić 6 tys. zł grzywny.

Proces toczył się od lutego 2006 roku. Sąd uznał neurochirurga z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Edwarda M. za winnego przyjęcia dwóch łapówek w czerwcu i lipcu 2003 roku. Lekarz przyjął pieniądze od męża pacjentki, u której wykonał operację kręgosłupa. 200 zł za przyjęcie jej do kliniki i rozpoczęcie leczenia, a 300 zł – w zamian za dalsze leczenie kobiety.

W uzasadnieniu wyroku sędzia Marcin Mietlicki powiedział, że zarzuty korupcyjne zostały w całości udowodnione.

– Występki te zostały ujawnione już po rozpoczęciu procedury związanej z zawiadomieniem o domniemanym błędzie lekarskim. Nikt oskarżonego nie pomawiał od razu o te przestępstwa – zaznaczył sędzia.

Edward M. został też skazany za fałszowanie dokumentacji medycznej pacjentki. W karcie informacyjnej, już po operacji, wpisał, że kobieta może poruszać kończynami dolnymi i może stać przy pomocy tzw. balkonika. Pokrzywdzona kobieta do dziś nie może się sprawnie poruszać.

– Gdy uczestniczyła w rozprawie, była przywożona na wózku. W żaden inny sposób nie mogła funkcjonować i nie może do tej pory, a więc tym bardziej bezpośrednio po operacji – zaznaczył sędzia.

Sąd uniewinnił jednak lekarza od zarzutu przeprowadzenia operacji kobiety niezgodnie z zasadami sztuki lekarskiej i nieumyślnego doprowadzenia u niej do ciężkich powikłań – m.in. częściowego paraliżu, który uniemożliwia jej chodzenie. 

Edwarda M. nie było na ogłoszeniu wyroku. Jego adwokat zapowiedział, że zamierza złożyć apelację.

W tym samym sądzie toczy się inny proces, w którym Edward M. jest oskarżony o wzięcie czterech łapówek, w zamian za przyjęcie pacjentów, ich leczenie i przeprowadzenie operacji lub przyspieszenie terminu jej wykonania. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum