Lublin: lekarz stanie przed sądem za przyjęcie łapówek od firm farmaceutycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2009 16:24

O przyjęcie łącznie 27 tys. zł łapówek od firm farmaceutycznych został oskarżony 51-letni lekarz Jerzy W. ze Szpitala Wojewódzkiego w Zamościu (Lubelskie).

– Akt oskarżenia w tej sprawie wpłynął do Sądu Rejonowego w Lublinie – poinformował w poniedziałek (16 listopada) PAP rzecznik prasowy lubelskiego Sądu Okręgowego Artur Ozimek.

Lekarzowi, który pełni funkcję kierownika bloku operacyjnego i był w latach 2003-2007 członkiem komisji przetargowej, prokuratura postawiła dziewięć zarzutów o charakterze korupcyjnym.

Według aktu oskarżenia Jerzy W. przyjął od dwóch firm farmaceutycznych łapówki w łącznej kwocie 27 tys. zł. Ponadto w 2004 r. jedna z tych firm sfinansowała mu pobytu w jednym z hoteli w Kazimierzu Dolnym za ponad 3 tys. zł. W zamian za to lekarz doprowadzał do korzystnych dla tych firm rozstrzygnięć w przetargach na dostawę materiałów i sprzętu medycznego dla zamojskiego szpitala.

Jerzy W. przyznał się do winy. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Tym samym aktem oskarżenia jest objęty także przedstawiciel jednej z firm farmaceutycznych Szymon G., który sfinansował pobyt Jerzego W. w hotelu. Szymon G. także przyznał się do winy i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze bez przeprowadzania procesu. W uzgodnieniu z prokuraturą zaproponował dla siebie karę 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz 3 tys. zł grzywny.

Akt oskarżenia skierowała do sądu Prokuratura Okręgowa w Radomiu, która od września 2006 r. prowadzi śledztwo dotyczące przyjmowana korzyści majątkowych od firmy Johnson&Johnson i innych firm przez dyrektorów, ordynatorów i innych pracowników ponad 100 szpitali w Polsce.

Do tej pory do sądów skierowano 17 aktów oskarżenia obejmujących w sumie 39 osób. Osiem osób zostało skazanych, w tym były wiceminister zdrowia Krzysztof Grzegorek. Zrzuty postawiono ponad 100 osobom.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum