Lublin: lekarz podejrzewany o molestowanie chce wrócić do pracy

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2015 10:01

Były już szef oddziału gastroenterologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie, zwolniony dyscyplinarnie z pracy po oskarżeniach przez podległe mu lekarki o molestowanie seksualne, chce wrócić do pracy.

Lublin: lekarz podejrzewany o molestowanie chce wrócić do pracy

Sprawę zgłosiła dyrekcji szpitala jedna z młodych lekarek-rezydentek. Jej słowa potwierdziły trzy inne. Jak opisywała Gazeta Wyborcza, kobiety opowiedziały dyrekcji m.in. o "podszczypywaniu, głaskaniu, obmacywaniu" oraz składaniu im "propozycji czynności seksualnych" i "propozycji rozwoju zawodowego w zamian za usługi seksualne".

Gabriel Maj, dyrektor szpitala w trybie natychmiastowym zwolnił lekarza i zawiadomił prokuraturę, która wszczęła w tej sprawie śledztwo z art. 199 KK. Lekarz miał godzinę na spakowanie swoich rzeczy i opuszczenie placówki.

Prawnik zwolnionego lekarza, Stanisław Estreich, jest zdania, że nie było podstaw, by wręczyć jego klientowi wypowiedzenia. Stwierdza, że powody zwolnienia jakie zostały w nim zawarte - molestowanie seksualne i opuszczanie miejsca pracy bez pozwolenia, to sytuacje, które nie miały miejsca.

Lekarz domaga się przywrócenia na stanowisko. Sprawa w sądzie pracy czeka na termin. Prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo. Według nieoficjalnych informacji pokrzywdzonych kobiet może być kilka razy więcej, niż początkowo sądzono. W tym tygodniu mają być przesłuchiwane kolejne kobiety.

Antoni W. nie ma postawionych żadnych zarzutów, ale prokuratura - co oczywiste - nie wyklucza, że je dostanie, gdy będą zebrane najważniejsze dowody.

Czytaj także: Mobbing i molestowanie seksualne nie omijają środowiska medycznego

Sprawy toczące w przed sądach o mobbing i molestowanie są niezwykle trudne. Tych odszkodowawczych, w związku z molestowaniem seksualnym, jako jedną z form dyskryminacji w miejscu pracy, jest niewiele. Sądy rejonowe w 2014 roku rozpatrywały ich 10 (8 dotyczyło kobiet) z czego zakończono 6 - w jednym przypadku pozew oddalono, w jednym go uwzględniono, a cztery zostały przełożone.

Zaledwie 65 spraw (36 dotyczyło kobiet) to te związane z odszkodowaniami z tytułu naruszenia zasad równego traktowania w zatrudnieniu, i tylko 7 (6 dotyczyło kobiet) w związku z molestowaniem.

Zgodnie z prawem przeciwdziałanie dyskryminacji w zatrudnieniu, jak również mobbingowi, nie mówiąc już o molestowaniu seksualnym, stanowi podstawowy obowiązek pracodawcy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum