lublin.gazeta.pl/Rynek Zdrowia | 19-06-2015 10:23

Lublin: lekarz podejrzany o nadużycia

Wewnątrzszpitalna komisja Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie wykryła nadużycia. Chodzi o operacje wykonywane przez znanego ortopedę.

W 2014 roku w szpitalu przy ul. Jaczewskiego powołano wewnętrzną komisję, która zbadała współpracę placówki z dr. hab. Janem B., ortopedą, właścicielem prywatnej firmy.

W 2012 roku doktor B. podpisał z SPSK nr 4 umowę na udzielanie świadczeń na Oddziale Ortopedii i Traumatologii. Obowiązki standardowe: wykonywanie operacji i opieka nad pacjentami.

B. co miesiąc przedstawiał rachunki. Lekarz dostawał 15 procent z tego co z NFZ otrzymuje szpital, ale tylko w przypadku gdy operuje sam. Miał 7 procent stawki, gdy komuś asystował. Pacjenci i lekarze potwierdzili jednak, że B. osobiście nie operował, ale wpisywał siebie jako operatora. Zabiegi przeprowadzała jego żona Alicja B.

Prokuratura Okręgowa w Lublinie zarzuciła lekarzowi kilkanaście zarzutów. Według śledczych Jan B. podawał w księgach, że operował. SPSK nr 4 płacił jemu i zespołowi. Za każdy niewykonany zabieg dostawał ok. 700 zł.

Lekarz chce dobrowolnie poddać się karze. Zaproponował 2 lata więzienia w zawieszeniu na 3 i 50 tysięcy złotych grzywny. Prosił także o zwolnienie z kosztów i opłat sądowych.

Więcej: www.lublin.gazeta.pl