Lublin: lekarz oskarżony o przyjmowanie łapówek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2014 13:05

O żądanie i przyjęcie łapówek - w postaci pieniędzy, ale też ryb i miodu - w zamian za wykonanie operacji oskarżyła prokuratura chirurga z jednego ze szpitali klinicznych w Lublinie, Przemysława M. Lekarz nie przyznał się do winy. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego Lublin Zachód - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska.

Lublin: lekarz oskarżony o przyjmowanie łapówek
Do przestępstw doszło w styczniu i lutym ub. roku. Według aktu oskarżenia 45-letni Przemysław M. jako lekarz oddziału Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie, kilkakrotnie zażądał od dwóch swoich dwóch pacjentek po 1 tysiąc złotych w zamian za przeprowadzenie operacji, a następnie przyjął łapówki. W jednym przypadku oprócz pieniędzy wziął też artykuły spożywcze - dwa karpie oraz słoik miodu - o wartości 100 zł.

- Początkowo oskarżony złożył wyjaśnienia, gdzie stwierdził, iż przyjął reklamówkę z rybami i miodem od męża pacjentki, ale mówił, że nie jest to czas i miejsce na takie zachowania i odstawił ją. Następnie odmówił składania wyjaśnień - dodała Syk-Jankowska.
W gabinecie lekarza, w jego szafce podczas przeszukania znaleziono pieniądze, część z nich była w kopertach, w różnych kwotach m.in. 500 zł, 1 tys. zł, 7 tys. zł. Śledczym nie udało się ustalić skąd te pieniądze pochodziły.

Przemysław M. nie przyznał się do dokonania zarzucanych mu czynów. Wobec oskarżonego prokurator zastosował poręczenie majątkowe w kwocie 30 tys. zł. Za przyjęcie łapówki w związku z pełnieniem funkcji publicznej lekarzowi grozi do 10 lat więzienia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum