RR, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 29-03-2011 11:26

Lublin: czy chirurg plastyczny żądał dodatkowych opłat?

Prokuratura bada, czy NZOZ Ośrodek Chirurgii Plastycznej dr. Macieja Kuczyńskiego w Lublinie oszukał pacjentów żądając od nich dodatkowych opłat za refundowane przez NFZ zabiegi. Placówka miała kontrakt z NFZ w latach 2004-2009.

Ośrodek wykonywał zabiegi plastyczne ofiarom poparzeń, wypadków drogowych, usuwał szpecące blizny pooperacyjne. Obecnie przyjmuje tylko prywatnych klientów m.in. w Lublinie, Nałęczowie i Rzeszowie.

Założycielem i kierownikiem placówek jest Maciej Kuczyński, specjalista chirurgii plastycznej, członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, przewodniczący polskiego oddziału Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej ISPRAS oraz kilku innych towarzystw naukowych.

– Nie ma go teraz w kraju, jest na kongresie – powiedział nam Marcin Kuczyński, brat Macieja i poradził zapoznanie się z oświadczeniem wydanym przez Ośrodek w sprawie postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Puławach.

Maciej Kuczyński stanowczo zaprzecza, by pobierano nienależne opłaty za procedury refundowane. W oświadczeniu czytamy również, że „pacjenci, którzy poddawali się zabiegom refundowanym, dodatkowo korzystali również z kosmetycznych zabiegów upiększających zarówno w zakresie chirurgicznym, jak i medycyny estetycznej.”

– Zabezpieczyliśmy dokumentację za zabiegi podlegające refundacji, w tym dokumentację elektroniczną i historie chorób pacjentów. Samych plików jest 673 tysiące – mówi Gazecie Wyborczej Dariusz Lenard, szef Prokuratury Rejonowej w Puławach.

Dodaje, że przesłuchiwani są świadkowie z całej Polski. Prokuratorzy sprawdzają, czy faktycznie zostali poddani zabiegom opisanym w dokumentach.