Lublin: 10 tysięcy złotych za pomyłkowo wyrwany ząb

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 października 2013 19:07

Pięć tysięcy złotych odszkodowania i tyle samo zadośćuczynienia - taki wyrok zapadł przed Sądem Rejonowym Lublin Zachód w procesie za wyrwanego zęba. W trakcie usuwania mleczaka okazało się, że wyrwany został też drugi ząb - stały. Sąd nie miał wątpliwości, że lekarka popełniła błąd.

Lublin: 10 tysięcy złotych za pomyłkowo wyrwany ząb
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sędzia Ewa Mikołajczyk przywołała przy tym opinię biegłego. - Biegły, specjalista chirurgii stomatologicznej, wypowiedział się jednoznacznie, że pani doktor, która ząb wyrywała, popełniła błąd, nie zrobiła tego w sposób taki, w jaki powinna - mówiła sędzia Mikołajczyk.

Sprawa zaczęła się w 2009 roku, gdy szkolny dentysta zauważył, że dziewczynka ma problem z zębami - brakowało zawiązek kilku z nich. Rodzice pojechali z dzieckiem do ortodontki, bo córka, mimo swojego wieku, miała jeszcze kilka zębów mlecznych. Lekarka zdecydowała, że mleczaki należałoby wyrwać. Sama się tym nie zajmowała, dlatego poleciła inną wykwalifikowaną lekarkę, z tej samej spółdzielni w Lublinie.

Wyrwanie pierwszego zęba mlecznego poszło szybko, ale na drugiej wizycie pojawiły się komplikacje. Lekarka wyrywała mleczaka, a dziecko wypluło do spluwaczki także drugiego zęba - jak się okazało stałego.

Proces o odszkodowanie i zadośćuczynienie od spółdzielni lekarskiej trwał prawie cztery lata. Rodzina domagała się w sumie 48 tysięcy złotych. Sąd uznał jednak, że roszczenie było zbyt wygórowane. Adekwatną kwotą według sądu jest 5 tys. zł. zadośćuczynienia i tyle samo odszkodowania.

Wyrok nie jest prawomocny. Ojciec dziecka zapowiada, że prawdopodobnie złoży apelację.

Więcej: gazeta.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum