Lubelskie: zarzuty dla lekarki i dyspozytorki ws. śmierci dziecka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2014 11:37

Zarzuty narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia 3,5-miesięczne dziecko przedstawiła prokuratura dyspozytorce pogotowia ratunkowego oraz lekarce ze szpitala w Chełmie (woj. lubelskie); obu grozi do 5 lat więzienia. Dziecko zmarło w lutym ub. roku na sepsę.

- Obie kobiety nie przyznały się do zarzucanych im czynów i odmówiły składania wyjaśnień - poinformowała w środę, 29 stycznia, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie, Beata Syk-Jankowska.

Śledztwo w sprawie śmierci 3,5-miesięcznego chłopca prowadzi Prokuratura Rejonowa w Chełmie. 24 lutego ub. roku matka dziecka, które gorączkowało, zadzwoniła po pogotowie, ale karetka nie przyjechała. Kiedy kobieta przywiozła dziecko do szpitala w Chełmie, odesłano ją do sąsiedniej placówki medycznej, aby tam najpierw uzyskała skierowanie.

Ostatecznie chłopiec został przyjęty do szpitala, a po badaniach zdiagnozowano u niego sepsę. Dziecko przewieziono do szpitala klinicznego w Lublinie, ale nie udało się go uratować, po północy zmarło.

Prokuratura zarzuciła dyspozytorce pogotowia ratunkowego w Chełmie 58. letniej Elżbiecie S., że nie udzieliła pomocy choremu dziecku, odmawiając wysłania karetki, nie pogłębiając wywiadu i kierując rodziców do ambulatorium, a nie do szpitala.

Lekarka pełniąca tego dnia dyżur na pediatrycznej izbie przyjęć szpitala w Chełmie 56. letnia Ewa G., według prokuratury, odmówiła przyjęcia chłopca, który znajdował się w stanie bezpośredniego niebezpieczeństwa utraty życia. Ponadto prokurator zarzuca jej, że nie zleciła badań krwi i moczu oraz nakazała rodzicom uzyskanie skierowania od lekarza pomocy doraźnej (które nie jest konieczne w stanach nagłych), co zwiększyło zagrożenie dla życia pacjenta i zmniejszyło szanse na uratowanie jego zdrowia.

Podobne zarzuty w tej sprawie usłyszeć ma także inny lekarz pediatra ze szpitala w Chełmie. Zarzuty te nie zostały jeszcze ogłoszone ze względu na usprawiedliwioną nieobecność podejrzanego.

Za przestępstwa zarzucane lekarce i dyspozytorce grozi kara do 5 lat więzienia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum