Lubelskie: prokuratorzy sprawdzają, czy pacjenci leczyli się w szpitalu

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2014 11:45

Prokuratura Okręgowa w Zamościu sprawdza rzetelność dokumentów, jakie Arion Zespół Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju przedstawił Lubelskiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu NFZ w ramach rozliczeń za kontraktowanie świadczeń szpitalnych.

- Przesłuchaliśmy już ok. 100 pacjentów, zamierzamy przesłuchać jeszcze 100. Chcemy ustalić, czy w ogóle byli leczeni w tym szpitalu - wyjaśnił w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prok. Romuald Sitarz z Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Dodał, że zdarzają się przypadki niezgodności, tzn. z dokumentacji wynika, że pacjent przebywał w szpitalu, natomiast w rozmowie z prokuratorem tego nie potwierdza.

Przesłuchania pacjentów trwają od sierpnia ubiegłego roku i będą kontynuowane w br. Prokurator Sitarz nie ukrywa, że postępowanie jest czasochłonne, ponieważ niektóre z wzywanych osób przebywają za granicą lub chorują i nie stawiają się w prokuraturze.

Sprawa zaczęła się po kontroli, jaką Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ przeprowadził na przełomie marca i kwietnia 2013 roku w Arion ZOZ w Biłgoraju. Stwierdzono występowanie rozbieżności pomiędzy danymi sprawozdanymi a faktycznie udzielonymi świadczeniami.

”W związku z tym tut. Oddział zwrócił się do Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie o zbadanie przez organy upoważnione rzetelności realizacji świadczeń przez szpital, w tym w szczególności zweryfikowanie stwierdzonych nieprawidłowości bezpośrednio z pacjentami, którym udzielono świadczenia” - czytamy w mailu przesłanym nam przez Krzysztofa Tuczapskiego, dyrektora Lubelskiego OW NFZ.

- W praktyce weryfikujemy to, co ustalili kontrolerzy NFZ. Po przesłuchaniu świadków zastanowimy się co dalej - mówi  prok. Romuald Sitarz i dodaje, że nikt nie ma postawionych zarzutów. Zaznacza, że mogą zdarzyć się sporne przypadki i trzeba będzie powołać biegłych, którzy ocenią, czy leczenie szpitalne było uzasadnione. - Na razie takiej konieczności nie ma. Zbieramy materiał do dalszej oceny - wyjaśnia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum