Lubelskie: podpisano porozumienie o zwalczaniu dopalaczy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2019 20:13

Porozumienie o współpracy w zakresie przeciwdziałania używaniu nowych substancji psychoaktywnych, tzw. dopalaczy, podpisali w czwartek (10 stycznia) w Lublinie przedstawiciele służb i instytucji zajmujących się ich zwalczaniem. Liczba zatruć dopalaczami w regionie rośnie.

Lubelskie: podpisano porozumienie o zwalczaniu dopalaczy
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Lublinie Irmina Nikiel powiedziała, że porozumienie ma ułatwić i usprawnić współpracę konieczną dla zwiększenia skuteczności w zwalczaniu zażywania dopalaczy.

- Końcowym celem naszego działania jest ograniczenie zatruć środkami zastępczymi i nowymi substancjami psychoaktywnymi. Tylko dobra współpraca między naszymi wszystkimi organizacjami pozwoli na to, aby zmniejszyć liczbę zatruć, która w tej chwili gwałtownie rośnie na terenie Lubelszczyzny - powiedziała Nikiel.

W 2018 r. doszło w Lubelskiem do 209 zatruć dopalaczami, a pięć osób zmarło. W latach 2017 i 2016 zatruć było mniej, po 115. W 2017 r. odnotowano jeden przypadek zgonu po zażyciu dopalaczy. Zatruciom dopalaczami ulegają najczęściej młodzi mężczyźni, w wieku od 19 do 24 lat - podała Nikiel.

Na rynek trafiają coraz to nowe substancje psychoaktywne, przede wszystkim opioidy. - Ich działanie jest nieprzewidywalne, twórcy nowych środków wykazują się ogromną inicjatywą - podkreśliła Nikiel.

Policja w regionie zarekwirowała w ubiegłym roku blisko 30 kg dopalaczy, niemal sześć razy więcej niż w 2017 r. - Jest coraz większy udział środków zastępczych w ogólnym rynku narkotyków - powiedział komendant wojewódzki policji w Lublinie, Robert Szewc.

- Obrót dopalaczami odbywa się poprzez internet, staramy się za tym rynkiem nadążyć. Duży udział ma tu nasz wydział do walki z cyberprzestępczością, który śledzi rynek dopalaczy. Większość spraw wykrywanych jest poprzez ruch w internencie - dodał Szewc.

Porozumienie podpisali także szefowie prokuratur okręgowych w Lublinie i Zamościu, Izby Administracji Skarbowej oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Lublinie.

Porozumienie zobowiązuje strony do wczesnego i szybkiego reagowania na wykrycie dopalaczy, pełnej wymiany informacji między instytucjami, przewiduje też wspólne organizowanie szkoleń.

Zbigniew Kopeć

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum