Lubelskie: nie wszystkie SOR-y mają własne lądowiska

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 19 października 2011 16:48

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, szpitale, które posiadają oddziały ratunkowe (SOR-y) powinny do końca roku dysponować lądowiskami. Ponieważ w wielu szpitalach nie ma na to szans, resort zdrowia zamierza dać dodatkowe dwa lata na dostosowanie jednostek do wymagań.

Lubelskie: nie wszystkie SOR-y mają własne lądowiska
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kuriet Lubelski sprawdził, jak dzisiaj wygląda sytuacja w regionie - gdzie z przyszpitalnych lądowisk mogą korzystać śmigłowce ratownicze.

Najlepiej jest w Lublinie. Tu profesjonalne lądowisko dla śmigłowców ratowniczych posiada Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy al. Kraśnickiej, szpital MSWiA oraz Dziecięcy Szpital Kliniczny. Postawienie budynku, na dachu którego lądowałyby śmigłowce sanitarne planuje 1 Szpital Wojskowy przy al. Racławickiej oraz szpital kliniczny nr 1 przy ul. Staszica. 

Nowe, spełniające wszystkie standardy lądowiska powstały m.in. przyszpitalu w Łęcznej i Radzyniu Podlaskim. Zmodernizowanym placem może się też pochwalić szpital w Białej Podlaskiej. Ale są i takie placówki, przy których śmigłowiec nie wyląduje. Czy będą w stanie to zmienić, zobaczymy. Niektóre szpitale mogą nie udźwignąć kosztów budowy i utrzymania lądowiska. A to oznacza, że liczba SOR-ów w województwie może zmaleć.

Jak zapewnia Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ, Fundusz na bieżąco monitoruje etapy realizacji harmonogramu dostosowania szpitalnych oddziałów ratunkowych do wymogów rozporządzenia Ministra Zdrowia. Dlatego nie ma obaw o dostęp do oddziałów ratunkowych dla pacjentów.

Więcej: http://www.kurierlubelski.pl/

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum