Lubelskie: nauczyciele poszli masowo na chorobowe - ZUS skontroluje lekarzy?

Autor: Polskie Radio Lublin/ Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2019 20:06

Małgorzata Korba, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim odniosła się do masowego korzystania m.in. przez nauczycieli ze zwolnień lekarskich.

Lubelskie: nauczyciele poszli masowo na chorobowe - ZUS skontroluje lekarzy?
ZUS może "brać pod lupę" nie tylko tych, którzy korzystają ze zwolneń lekarskich, ale także tych, którzy je wystawiają Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Przypomniała, że niezasadne wykorzystanie zwolnienia może skutkować kontrolą ZUS, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości koniecznością zwrócenia zasiłku chorobowego - informuje Radio Lublin.

Zaznaczyła, że ZUS bierze pod uwagę również i to, jak swoją pracę wykonują lekarze. Dodała, że występując o upoważnienie do ZUS-u o możliwość wystawiania zwolnień lekarskich deklarują oni, że będą trzymali się przepisów dotyczących wystawiania zwolnień oraz zasad orzekania o niezdolności do pracy.

Rzecznik wskazała, że ZUS prowadzi kontrole nakierowane na konkretnych lekarzy, ma przy tym możliwość cofnięcia upoważnienia do wystawiania zwolnień lekarskich na okres od 3 do 12 miesięcy, co może być szczególnie dotkliwe dla lekarzy rodzinnych, którzy zwolnień wystawiają najwięcej.

Co roku w całej Polsce ZUS kontroluje około 500 tys. osób przebywających na zwolnieniach lekarskich.


Więcej: radio.lublin.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum