×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lubelskie: CBA składa wnioski o odwołanie czterech dyrektorów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia18 kwietnia 2012 11:35

Czterech dyrektorów Zakładów Opieki Zdrowotnej na Lubelszczyźnie naruszyło przepisy tzw. ustawy antykorupcyjnej - wykazała kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Do organów założycielskich skierowano wnioski o ich odwołanie - poinformowało w środę (18 kwietnia) CBA.

Lubelskie: CBA składa wnioski o odwołanie czterech dyrektorów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Kontrola dotyczyła szpitala w Hrubieszowie oraz gminnych ośrodków zdrowia w Woli Uhruskiej, Puchaczowie i Trawnikach.

Według CBA, dyrektorzy tych placówek naruszyli przepisy ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

- Będąc dyrektorami ZOZ-ów prowadzili jednocześnie działalność gospodarczą - indywidualne praktyki lekarskie - wyjaśnia rzecznik prasowy CBA, Jacek Dobrzyński.

CBA skierowało do organów założycielskich kontrolowanych placówek, tj. wójtów gmin Wola Uhruska, Puchaczów i Trawniki oraz do starosty Hrubieszowa, wnioski o odwołanie dyrektorów z zajmowanych stanowisk.

Jak wyjaśnił Dobrzyński, dyrektorom nie grożą żadne sankcje karne.

- To nie jest przestępstwo korupcyjne, tylko złamanie ustawy antykorupcyjnej, czego konsekwencją jest odwołanie ze stanowiska - zaznaczył rzecznik.

To kolejna kontrola CBA przeprowadzona w publicznych placówkach ochrony zdrowia w Lubelskiem, zakończona skierowaniem wniosków o odwołanie dyrektorów. W marcu na wniosek CBA samorządy wszczęły procedury odwołania ze stanowisk pięciu dyrektorów ZOZ-ów na Lubelszczyźnie: w Dęblinie, Żyrzynie, Baranowie, Kurowie i Bychawie.

Kontrola CBA wykazała, że dyrektorzy ci w podobny sposób złamali ustawę antykorupcyjną - pełniąc funkcje dyrektorów publicznych placówek jednocześnie prowadzili indywidualną praktykę lekarską.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum