Lubelskie: 49 osób oskarżonych ws. wyłudzeń refundacji z NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2019 14:42

49 osób obejmuje akt oskarżenia skierowany do Sądu Okręgowego w Zamościu ws. wyłudzenia z NFZ blisko 7,8 mln zł na podstawie fałszowanej dokumentacji o zabiegach wykonanych wobec pacjentów i pensjonariuszy zakładu opiekuńczo-leczniczego.

Lubelskie: 49 osób oskarżonych ws. wyłudzeń refundacji z NFZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Za zarzucane czyny oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do 12 lat - poinformował w komunikacie prasowym rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu prok. Artur Szykuła.

Według ustaleń prokuratury do przestępstw dochodziło w latach 2011-2015 w Zakładzie Opieki Zdrowotnej "Droga Życia" w Smoligowie.

- W sporządzanej dokumentacji dotyczącej pacjentów i pensjonariuszy tego zakładu poświadczano nieprawdę poprzez wykazywanie i potwierdzanie wykonania nieprawdziwych czynności lekarskich, pielęgniarskich i medycznych, wprowadzając tym samym w błąd pracowników NFZ, co do rzeczywistego stanu zdrowia, rodzaju schorzeń, stopnia samoobsługi i niezbędnych do wykonania usług medycznych wobec pacjentów i pensjonariuszy - podał prok. Szykuła.

Na podstawie tej dokumentacji NFZ wypłacał ośrodkowi zawyżone kwoty refundacji i tym samym doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie blisko 7,8 mln zł.

Zarzuty dotyczące m.in. oszustwa i poświadczenia nieprawdy w dokumentach usłyszało łącznie 49 osób - w tym dyrektor placówki oraz personel medyczny. Według prokuratury działali oni wspólnie i w porozumieniu. Jak podał Szykuła, wobec podejrzanych zastosowano dozory policji, zakazy opuszczania kraju, poręczenia majątkowe, w tym wobec dyrektora zakładu poręczenie to wynosi 1,5 mln zł.

Sprawą zajmować się będzie Sąd Okręgowy w Zamościu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze