Łódzkie: przegląd zębów w szkołach sposobem na łatwy zarobek

Autor: wyborcza.pl, RZ/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2014 10:43

Dentystka z Łodzi znalazła sposób na dodatkowy, szybki zarobek w szkołach. Oferowała uczniom przegląd zębów i fluoryzację, niby za darmo.

NFZ płaci gabinetom stomatologicznym nie tylko za plombowanie i wyrywanie zębów. Zarobić mogą również, robiąc przeglądy czy tłumacząc pacjentowi, jak powinien myć zęby. Do rozliczenia usługi niezbędny jest pesel pacjenta. Fundusz płaci ok. 9,50 zł od jamy ustnej.

Przeglądy miały być dla stomatologów jedynie dodatkiem. Rodzajem premii od NFZ za niską wycenę innych usług. By utrzymać się jedynie z przeglądania, trzeba by ściągnąć do gabinetu tłumy pacjentów. Ale lekarka, o której mowa, znalazła patent, jak zarabiać na przeglądach. Wystarczy iść do szkoły albo przedszkola i jednorazowo hurtem "załatwić" kilkaset dzieci.

Pani doktor wyspecjalizowała się w takich akcjach i regularnie odwiedza szkoły nie tylko w Łodzi, ale też w Zgierzu i Pabianicach.

Stomatolodzy zwracają uwagę, że zrobienie przeglądu kilkuset dzieciom w ciągu dwóch godzin (a tyle czasu poświęcała jednej szkole) jest fizycznie niemożliwe. W przypadku dziecka, żeby przegląd miał sens, trzeba na niego poświęcić przynajmniej kilka minut.

Były współpracownik lekarki zdradza tajemnice owych przeglądów: - Szedłem do Makro, kupowałem kilka paczek plastikowych kubków po 6 zł za paczkę i kilka butli płynu do płukania ust po kilkanaście zł. W szkole czasem dzieci szły do gabinetu pielęgniarki, czasem do łazienki. Tam na ławce stało nawet 200-300 kubeczków z płynem z marketu. Dzieci ustawiały się gęsiego. Każdy dostawał swoją porcję, chwilę płukał i wypluwał do zlewu. I było po wszystkim.

Więcej: www. wyborcza.pl

Jak poinformował nas Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ, na podstawie informacji o tej sprawie uzyskanej za pośrednictwem TV Toya, kontrolerzy ŁOW NFZ przeanalizowali dane zamieszczone w materiale filmowym. Po analizie podjęto decyzję o kontroli doraźnej u 4 świadczeniodawców. Kontrola potwierdziła, że świadczeniodawcy rozliczali świadczenia niezgodnie z zawartymi umowami.

Przeprowadzane zbiorowo u dzieci w szkołach zabiegi profilaktyczne polegające na szczotkowaniu zębów lub płukaniu jamy ustnej preparatami fluorkowymi rozliczane były jako lakierowanie zębów (36 zł jeśli jest robione raz na kwartał, a można rozliczyć nawet 4 razy do roku) - z medycznego punktu widzenia zabieg wykonywany indywidualnie u każdego pacjenta przez lekarza dentystę w gabinecie stomatologicznym

- ŁOW NFZ wystąpił do ww. świadczeniodawców o zwrot nienależnie rozliczonych środków, ponadto nałożyliśmy na świadczeniodawców
dotkliwe kary przewidziane w ogólnych warunkach umów, adekwatne do stwierdzonych nadużyć (średnio ok 20 tys. zł) - mówi Anna Leder, rzecznik praswoy łódzkiego NFZ.

Ponadto mając na uwadze powyższe okoliczności ŁOW NFZ, skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum