Łódzkie: pacjent dostał 1 tys. euro za milczenie

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2014 13:29

Dentysta z okolic Łodzi, który za leczenie zębów liczył sobie podwójnie (brał pieniądze i od pacjenta i od NFZ) zapłacił pacjentowi, aby ten nie informował o tym fakcie Funduszu.

Pacjent odkrył, że dentysta, u którego leczył się prywatnie, wykorzystał jego dane i rozliczył leczenie w ramach NFZ - informuje Dziennik Łódzki.

Mężczyzna, zamiast zgłosić sprawę do Funduszu, zgłosił ją swojemu dentyście. Stomatolog zaproponował polubowne załatwienie sprawy. Pacjent zażądał zwrotu pieniędzy, które zapłacił, a stomatolog wręczył mu dodatkowo 1 tys. euro za milczenie.

Anna Leder, rzecznik prasowy Łódzkiego OW NFZ zwraca jednak uwagę, że wszystkie przypadki wykrycia złamania prawa należy zgłosić do odpowiednich organów. Przypomina też, że dentysta mógł w podobny sposób rozliczać również innych pacjentów i skala zjawiska może się okazać większa.

Do zgłaszania wykroczeń zachęcają też prawnicy. W ocenie mec. Piotra Kaszewiaka postawa pacjenta, choć skuteczna, nie jest godna naśladowania. Osoba, która jest świadkiem przestępstwa ma obywatelski obowiązek zawiadomienia o nim. 

Więcej:  www.dzienniklodzki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum