Łódź: znaleźli skuteczne narzędzie do walki ze sklepami z dopalaczami

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 września 2017 09:52

Sąd Apelacyjny w Łodzi utrzymał w mocy wyrok uznający, że właściciel kamienicy, który wynajął lokal na sklep z dopalaczami, jest odpowiedzialny za zły wpływ tego sklepu na sąsiadów. Łódzki ratusz od kilkunastu miesięcy szukał skutecznego sposobu na sklepy z dopalaczami i wydaje się, że w koncu dopiął swego.

Łódź: znaleźli skuteczne narzędzie do walki ze sklepami z dopalaczami
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sposobu na dopalacze w łódzkim magistracie szukano przez długi czas. W świetle prawa sam handel tymi używkami nie jest przestępstwem, więc dilerzy pozostawali bezkarni. Pojawiały się w walce z nimi nietypowe pomysły - np. rozkopywanie chodników, tak, aby pod pozorem remontu (niepotrzebnego, rzecz jasna) utrudnić dostęp do sklepu. Ale skuteczność takich metod pozostawiała wiele do życzenia.

Dlatego prawnicy miejscy szukali innego sposobu - legalnego i skutecznego. Skoro na dilerów sposobu nie było, postanowili zająć się właścicielami nieruchomości, którzy wynajmowali lokale na działalność dopalaczowych sklepów. Właściciele ci zasłaniali się nieświadomością, bo - jak twierdzili - wynajmując lokale nie mieli pojęcia, na jaki cel.

Ostatecznie więc właściciel nieruchomości nie może się schować za działaniami najemcy i mówić, że to nie jego sprawa, co dzieje się w lokalu. Z danych magistrackiego zespołu zajmującego się sprawą dopalaczy, metoda okazała się skuteczna - w mieście nie ma już stacjonarnych punktów sprzedaży tych używek.

Jak informuje prezydent Zdanowska, najbliższym czasie dokumentacja sądowa procesu zostanie rozesłana do wszystkich miast w Polsce, po to, aby pokazać innym samorządowcom jak walczyć z epidemią dopalaczy.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum