Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 23-10-2013 15:53

Łódź: zatrzymanie dyrektorki szpitala - zarzuty korupcji

Dwoje byłych pracowników Stryker Polska potwierdziło informacje FBI i przyznało, że koncern miał fundusz łapówkowy. We wtorek (22 października) pod zarzutem korupcji zatrzymano dyrektor dwóch łódzkich szpitali.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, katowicka prokuratura prowadzi największe w kraju śledztwo w sprawie korupcji w ochronie zdrowia. Objęci są nim dyrektorzy i ordynatorzy z ponad 50 szpitali. Materiały w tej sprawie przysłało do Polski FBI - agenci biura w USA natknęli się na korespondencję mailową pracowników Stryker Polska - lidera na rynku ortopedycznym.

Przedstawiciele koncernu mieli wygrywać w Polsce przetargi, bo korumpowali ordynatorów i dyrektorów szpitali. We wtorek (23 październik) oficerowie z wydziału do walki z korupcją śląskiej policji zatrzymali Bożenę W., dyrektora dwóch łódzkich lecznic: III Szpitala Miejskiego im. dr. Karola Jonschera w Łodzi i IV Szpitala Miejskiego im. dr. H. Jordana w Łodzi.

Leszek Goławski, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, informuje, że prokuratura ma dowody, że dyrektor przyjęła 22 tys. zł oraz kosmetyki. Według śledczych w przypadku dyrektor, koncern nie płacił jednak łapówek za rozstrzyganie przetargów, tylko za przyśpieszenie płatności za dostarczony już towar.

Więcej: www.gazeta.pl