XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Podstawowa opieka zdrowotna – o zmianach zapowiadanych i wdrażanych

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Łódź: sąd oddalił skargę w sprawie cięć w szpitalu im. Rydygiera.

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2014 13:00

Sąd Pracy w Łodzi nie przychylił się do wniosku położnych i pielęgniarki z Miejskiego Szpitala im. Rydygiera, które zaskarżyły obniżkę pensji o 15 proc. - informuje Dziennik Łódzki.

Decyzja o obniżce pensji dla wszystkich pracowników, w trudnej sytuacji finansowej, w której znalazł się Miejski Szpital im. Rydygiera w Łodzi, jest uzasadniona stwierdził sąd. Uzasadniając oddalenie pozwu wskazano, że w tym przypadku nie można też mówić o zwolnieniach grupowych, ponieważ wypowiedzenie dotyczy tylko warunków umowy o pracę, a konkretnie obniżenia pensji, a nie zamiaru zwolnienia z pracy położnych. Szpital takich zamiarów ewidentnie nie ma, ponieważ wtedy placówka nie spełniałaby warunków stawianych przez NFZ.

Na obcięcie pensji zgodzili się tylko lekarze i pracownicy administracji. Ci od stycznia dostają niższą wypłatę. Położne będą miały zmniejszone wynagrodzenie od 1 maja. Wtedy bowiem kończy się okres wypowiedzenia.

Obniżka pensji jest częścią planu restrukturyzacji, który opracował wydział zdrowia Urzędu Miasta Łódź. Obniżka ma poprawić sytuację finansową szpitala, który przygotowywany jest do komercjalizacji. Lecznica ma zostać przekształcona w spółkę jeszcze przed konkursem w Narodowym Funduszu Zdrowia, który planowany jest jesienią.

Położnych to nie przekonuje. Dzisiaj ich średnia pensja podstawowa nie przekracza 2,5 tys. zł brutto, a najniższa wynosi zaledwie 1,96 tys. zł brutto. Po obniżce wynagrodzenia będzie im brakowało na podstawowe wydatki. Zapowiadają więc apelację.

Wiecej: www.dzienniklodzki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum