Łódź: są oskarżenia ws. "lewych" zaświadczeń lekarskich

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2014 20:53

Łódzka prokuratura oskarżyła dziewięć osób o posługiwanie się fałszywymi zaświadczeniami lekarskimi, wręczanie łapówek oraz oszustwa. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do sądu. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

Krzysztof Kopania, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi wyjaśnia, że akt oskarżenia to wynik śledztwa przeciwko lekarce prowadzącej prywatny gabinet psychiatryczny, Krystianowi R. zatrudnionemu w tym gabinecie jako pomoc medyczna oraz lekarzowi, z którym Krystian R. współpracował wcześniej - informuje tvn24.pl

Śledczy ustalili, że oskarżeni wystawiali fałszywe zaświadczenia o niezdolności do pracy z powodu choroby dla osób, które nie były pacjentami.

Zaświadczenia uzyskiwane były w sytuacji zagrożenia utraty pracy lub w sytuacji np. możliwości podjęcia dodatkowej pracy zarobkowej w czasie korzystania ze zwolnienia lekarskiego. Osoby na które wystawiane były zaświadczenia nie realizowały recept, jakie rzekomo w trakcie wizyty miały zostać im wystawione, co potwierdza dokumentacja uzyskana z NFZ.

Zaświadczenia lekarskie, potwierdzające niezdolność do pracy z powodu choroby, były składane pracodawcom, którzy wypłacali m.in. zasiłki chorobowe, świadczenia rehabilitacyjne oraz wynagrodzenia z tytułu niezdolności do pracy finansowanego ze środków pracodawcy.

Sformułowane w akcie oskarżenia zarzuty, dotyczą okresu od 2007 r. do 2011 r. Jeden z oskarżonych posłużył się nawet 18 tego typu zaświadczeniami.

Więcej: www.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum