Łódź: prokuratura bada sprawę urodzenia się martwego dziecka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2014 18:21

Prokuratura bada okoliczności urodzenia się martwego dziecka w jednym z łódzkich szpitali. Śledczy sprawdzają m.in. czy podczas pierwszej wizyty ciężarnej w szpitalu podjęto prawidłowe działania medyczne.

Jak poinformował w piątek (25 kwietnia) rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania, zawiadomienie w tej sprawie złożył ojciec dziecka. Wynika z niego, że jego 27–letnia partnerka życiowa w związku z odczuwanymi dolegliwościami w ostatnich dniach marca zgłosiła się do lekarza prowadzącego. Ten skierował ją do szpitala. Wcześniej ciąża przebiegała bezproblemowo.

W szpitalu przeprowadzone zostały badania; wykonano kardiotokografię (monitorowanie akcji serca płodu), badanie krwi, i nie dopatrzono się zagrożeń. Ciężarną kobietę odesłano do domu. Badanie KTG ponowiono następnego dnia i również nie stwierdzono nieprawidłowości. Polecono pacjentce, żeby zgłosiła się do szpitala w wyznaczonym terminie porodu - 16 kwietnia.

Kiedy kobieta w tym terminie zgłosiła się do szpitala ponowiono badania, które wykazały, że dziecko nie żyje; wywołano poród. Przeprowadzona w szpitalu sekcja zwłok wykazała, że noworodek był donoszony, a badanie sekcyjne nie ujawniło wad wrodzonych.

Zabezpieczono materiały do badań histopatologicznych. - Przeprowadzona na zlecenie prokuratury sekcja zwłok nie doprowadziła do ustalenia przyczyn śmierci dziecka. Konieczne jest przeprowadzenie badań szczegółowych - wyjaśnił Kopania.

Prokuratura zabezpiecza dokumentację medyczną dotyczącą stanu zdrowia kobiety i przebiegu ciąży. Zapowiada kolejne przesłuchania w tej sprawie.

- Kluczowe znaczenie będzie miała odpowiedź na pytania, dlaczego dziecko urodziło się martwe, kiedy i z jakich przyczyn nastąpił jego zgon. Szczególne znaczenie będą miały również ustalenia dotyczące prawidłowości działań medycznych podjętych podczas pierwszej wizyty kobiety w szpitalu - dodał rzecznik prokuratury.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum