Łódź: posługiwali się podrobionymi zaświadczeniami lekarskimi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2014 13:06

Przed łódz­kim sądem sta­nie 8 męż­czyzn oskar­żo­nych o po­słu­gi­wa­nie się pod­ro­bio­ny­mi za­świad­cze­nia­mi le­kar­ski­mi, stwier­dza­ją­cy­mi brak przeciwwska­zań do kie­ro­wa­nia po­jaz­da­mi oraz wy­ko­ny­wa­nia pracy kie­row­cy. Dzię­ki nim m. in. mogli zdo­być prawo jazdy lub li­cen­cję tak­sów­ka­rza.

- Oskarżeni mają od 30 do 74 lat. Grożą im kary do pięciu lat więzienia. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do Sądu Rejonowego dla Łodzi Widzewa - poinformował rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania.

To kolejny akt oskarżenia związany ze śledztwem dotyczącym m.in. wyłudzeń zasiłków chorobowych na szkodę ZUS i fałszowania zaświadczeń lekarskich. Wśród głównych podejrzanych w tym postępowaniu są lekarka prowadząca prywatny gabinet psychiatryczny Ewa I. oraz jej pracownik Krystian R., który organizował cały proceder.

Według prokuratury mężczyzna w zamian za opłaty w wysokości od 30 do 50 zł podrabiał dla oskarżonych zaświadczenia lekarskie i orzeczenia psychologiczne. Opatrywał dokumenty fałszywymi pieczęciami, m.in. jednej z miejskich przychodni i prywatnych gabinetów lekarskich, a także pieczątkami imiennymi czterech lekarzy. Tak spreparowane zaświadczenia były przedkładane w Urzędzie Miasta Łodzi, Urzędzie Dozoru Technicznego oraz u pracodawców.

- Treść tych dokumentów wskazywała na przeprowadzanie badań, które faktycznie nie miały miejsca. Dzięki nim oskarżeni uzyskiwali prawa jazdy, licencje na wykonywanie zawodu taksówkarza lub zatrudnienie w charakterze kierowcy - wyjaśnił Kopania.

Śledztwo w sprawie wyłudzeń zasiłków chorobowych na szkodę ZUS i fałszowania zaświadczeń lekarskich trwa. Dotychczas zarzuty przedstawiono w sumie kilkuset osobom, wśród których są lekarze, przedsiębiorcy, osoby prowadzące sklepy w sieciach handlowych, bezrobotni i osoby zagrożone zwolnieniem z pracy. Do sądów trafiło dotąd kilka aktów oskarżenia.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum