Łódź: mężczyzna oskarżony o cyberatak na szpital stanie wkrótce przed sądem

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2020 09:02

Akt oskarżenia dotyczący 22-letniego mężczyzny w sprawie ataku hakerskiego na system informatyczny Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Mikołaja Pirogowa w Łodzi trafił do Sądu Okręgowego w Łodzi. Przypomnijmy, że wskutek ataku z kont bankowych lecznicy zniknęło 483 tys. zł.

Łódź: mężczyzna oskarżony o cyberatak na szpital stanie wkrótce przed sądem
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Z dwóch rachunków bankowych szpitala nielegalnie wyprowadzono 483 tys. zł. Były to przelewy - w wysokości od 20 do 205 tys. zł - do sześciu kontrahentów. Chodziło o firmy z branży medycznej, energetycznej i innych, którym szpital płacił za towary i usługi. Przekręt polegał na tym, że zrabowane szpitalowi pieniądze trafiały nie na konta kontrahentów, lecz na dwa rachunki założone przez przestępców.

Konta bankowe szpitala zostały zablokowane przez prokuraturę na wniosek Departamentu Bezpieczeństwa Getin Noble Bank. Na rachunkach było w sumie 305 tys. zł, które w ten sposób odzyskano. Pozostałe pieniądze wypłacono. Bank zawiadomił śledczych o możliwości popełnienia przestępstwa przez jednego z klientów - Oskara Ch. Okazało się, że oba konta założył w placówce Getin Noble Bank w Skierniewicach.

Policjanci zatrzymali Oskara Ch. Był bez pracy, zawodu i stałego miejsca zameldowania. Przyznał się do winy. Wyjaśnił, że został nakłoniony do założenia rachunków bankowych. W zamian miał dostawać narkotyki. Wszystko wskazuje na to, że był on jedynie pionkiem w tej aferze, zaś główni sprawcy zdołali umknąć.

Więcej: dzienniklodzki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum