Łódź: lekarze z ICZMP dyżurują pod naciskiem starszych kolegów?

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2018 12:22

Dwudziestu ginekologów i położników oraz specjalistów z oddziałów perinatologii z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki poskarżyli na starszych kolegów, którzy mają na nich "wywierać naciski", by brali więcej dyżurów - podaje Dziennik Łódzki.

Łódź: lekarze z ICZMP dyżurują pod naciskiem starszych kolegów?
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi; FOT. PTWP

Złożyli skargę na ten proceder do Komisji Etyki Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi. W piśmie wyjaśniają, że siedmioro specjalistów występuje wbrew stanowisku Naczelnej Rady Lekarskiej i całego środowiska lekarskiego.

Według autorów pisma, lekarze ci "wywierają nacisk na młodszych kolegów, aby nie wypowiadali klauzuli opt-out, a tym samym brali więcej dyżurów w tych klinikach i wypełnili dziury w grafikach".

Komisja Etyki zaprosiła na 12 stycznia na rozmowę autorów pisma i lekarzy, wobec których zarzuty zostały postawione. Po zapoznaniu się ze szczegółami komisja podejmie decyzję, czy potraktować to pismo jako skargę. A jeśli tak, to czy skierować je dalej, tzn. do rzecznika odpowiedzialności zawodowej.

Pismo ginekologów to pokłosie akcji wypowiadania przez lekarzy klauzuli opt-out, z powodu której mogą oni pracować ponad dopuszczalną normę 48 godzin w tygodniu. Podpisanie klauzuli jest dobrowolne, podobnie jak jej wypowiedzenie.

W ICZMP od listopada klauzulę wypowiedziało ponad 180 lekarzy - blisko połowa pracujących w tym szpitalu.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum