Łódź: dziecko połknęło smoczek, szpital ukarany za brak pielęgniarek

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 października 2009 07:57

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Madurowicza w Łodzi ma zapłacić 65 tys. złotych kary. NFZ uznał, że na oddziale patologii noworodka brakuje pielęgniarek, co nie gwarantuje odpowiedniego nadzoru nad dziećmi.

Beata Aszkielaniec, rzeczniczka łódzkiego NFZ wyjaśnia, że kontrola do szpitala została wysłana po złożeniu skargi na szpital przez rodzinę noworodka, który miał wypadek w tym szpitalu.

Mały pacjent został przyjęty na neonatologię. Jedna z pielęgniarek, aby uspokoić płaczącego malucha, włożyła mu do buzi smoczek od butelki. Noworodek połknął go. Smoczek utkwił w przełyku. Dziecko zaczęło się dusić. W bardzo ciężkim stanie trafiło do kolejnego szpitala. Tam lekarze wyciągnęli smoczek i kawałek waty, która prawdopodobnie była wetknięta w smoczek.

Jak się później okazało, rodzina chłopczyka przekazała wcześniej szpitalowi smoczek-gryzak, ale pielęgniarka nie dała go dziecku. Kilka dni temu prokuratura postawiła kobiecie zarzut nieumyślnego spowodowania zagrożenia życia dziecka.

Rzeczniczka NFZ tłumaczy, że w trakcie kontroli ustalono, że na oddziale noworodkowym brakuje kilku pielęgniarek. Stąd nałożona została kara w wysokości 65 tys. zł.

– Z pisma urzędników nie wynika, że u nas brakuje pielęgniarek. Dlatego odwołam się do prezesa NFZ. 65 tysięcy złotych to dla szpitala bardzo duża kwota. Nawet jeśli będę musiał ją zapłacić, pielęgniarek mi nie przybędzie. Od dawna szukam personelu na neonatologię, ale nikt się nie zgłasza. Zatrudniłem więc dwie pielęgniarki po studiach. Ale one jeszcze nie nabyły uprawnień, by pracować przy stanowiskach intensywnej terapii – mówi Jacek Marynowski, dyrektor szpitala

Paweł Paczkowski, dyrektor łódzkiego NFZ, uważa, że szpital na karę zasłużył. Zaznacza, że inne sposoby wyciągania konsekwencji za nieprawidłowości są nieskuteczne. Przypomina, że nie tylko „Madurowicz" został tak ostro potraktowany.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum