Łódź: dyrekcja ICZMP podała do prokuratury lekarzy, którzy wzięli zwolnienia

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2018 10:03

Prokuratura Rejonowa Łódź Górna rozpoczęła śledztwo ws. ośmiu lekarzy z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Chodzi o zwolnienia lekarskie, które ci przedłożyli dyrekcji od 3 do 23 stycznia br.; wówczas szpital, w związku z wypowiadaniem klauzul opt-out, miał poważne problemy kadrowe.

Po przedłożeniu zwolnień, w związku z wypowiadaniem klauzul opt-out, szpital miał poważne problemy kadrowe. Fot. archiwum

To pracodawca, czyli dyrekcja Centrum Zdrowia Matki Polki poinformowała prokuraturę.

Jak informuje Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, prowadzone jest postępowanie, które dotyczy ośmiu lekarzy z dwóch oddziałów. Prokuratura sprawdza, czy przedstawiane przez nich w styczniu zwolnienia ZUS ZLA były zasadne. Zabezpieczono już dokumentację medyczną, a obecnie prowadzone są przesłuchania.

Dyrekcja ICZMP nie chce komentować sprawy aż do momentu zakończenia śledztwa - pisze Gazeta Wyborcza.

Przypomnijmy: w styczniu br. w jednym z największych szpitali w Polsce - Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi - klauzulę opt-out (dobrowolne wyrażenie zgody na pracę w wymiarze ponad 48 godzin tygodniowo) wypowiedziała prawie połowa lekarzy.

Wówczas zarządzeniem dyrektora szpitala zostały wstrzymane do odwołania urlopy wypoczynkowe lekarzy, także te już udzielone. Lekarzom wydano też zakaz wyjazdów na konferencje, szkolenia i zjazdy.

Dyrektor Instytutu prof. Maciej Banach wyjaśniał w swoim zarządzeniu, że ma to "związek z mogącym wystąpić brakiem zapewnienia obsady dyżurowej".

Efekt był taki, że niektórzy lekarze, chcąc uniknąć dyżurów, przedstawili zwolnienia lekarskie.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum