Łódź: dwoje lekarzy z "Jonschera" z zarzutami narażenia życia i zdrowia pacjenta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2016 11:37

Prokuratura przedstawiła zarzuty narażenia życia i zdrowia pacjenta dwojgu lekarzom Miejskiego Centrum Medycznego im. dr K. Jonschera w Łodzi. Podejrzanym grozi do 5 lat więzienia.

Prokuratura przedstawiła zarzuty narażenia życia i zdrowia pacjenta dwojgu lekarzom Fot. Archiwum

Mężczyzna trafił do placówki z ostrym bólem brzucha. Zmarł na stole operacyjnym, po przewiezieniu do innego szpitala.

O postawieniu zarzutów poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

Przypomniał on, że do zdarzenia doszło w maju 2014 r., a postępowanie wszczęto po zawiadomieniu złożonym przez żonę ofiary. Z jej relacji wynikało, że zawiozła ona męża do "Jonschera" z silnymi bólami brzucha. Po kilku godzinach pobytu pacjenta w szpitalu, gdy nie pomagały mu środki przeciwbólowe, lekarze podjęli decyzję o wykonaniu operacji, podejrzewając zapalenie otrzewnej. Zastrzeżenia kobiety budził jednak fakt, że wcześniej nie wykonano badań USG i CT.

Z ustaleń prokuratury wynika, że w trakcie operacji chirurdzy uznali, że pacjent ma najprawdopodobniej tętniaka aorty brzusznej. Odstąpiono od intubacji mężczyzny i przewieziono go do szpitala MSW, gdzie znajduje się specjalistyczny oddział chirurgii naczyniowej. Tam został poddany ponownej operacji, w trakcie której zmarł.

Wyniki sekcji zwłok wskazały, że przyczyną śmierci był wstrząs krwotoczny, spowodowany pęknięciem aorty brzusznej.

Jak wyjaśnił Kopania, w sprawie zebrano wiele dowodów, w tym m.in. zabezpieczono dokumentację medyczną, przesłuchano wiele osób, uzyskano materiały dotyczące sposobu organizacji pracy w szpitalu im. Jonschera oraz dwie opinie opracowane przez Zakład Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Według śledczych ustalenia wskazują, że "w podjętych czynnościach medycznych nie dochowano wymogów należytej staranności, adekwatnej do aktualnej wiedzy medycznej". Nie przeprowadzono wszystkich niezbędnych badań, w celu prawidłowej diagnostyki choroby pokrzywdzonego. Mimo to  przystąpiono do operacji. Tymczasem przeprowadzenie wymaganych badań, zwłaszcza USG i CT jamy brzusznej, umożliwiłoby postawienie prawidłowego rozpoznania, które skutkować powinno przewiezieniem pacjenta do placówki specjalistycznej.

Zebrane dowody sprawiły, że prokurator podjął decyzję o przedstawieniu zarzutów narażenia mężczyzny na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lekarzowi izby przyjęć szpitala im. Jonschera oraz lekarce pełniącej dyżur na oddziale chirurgicznym, którzy wówczas sprawowali opiekę medyczną nad pacjentem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum