Łódź: dlaczego lekarz nie chciał zbadać zgwałconej kobiety

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2009 10:46

Ginekolog dyżurujący w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi odmówił zbadania zgwałconej dziewczyny, bo została zgwałcona... za daleko od szpitala. Sprawą ma się zająć Okręgowa Izba Lekarska - informuje Dziennik Łódzki.

Łódź: dlaczego lekarz nie chciał zbadać zgwałconej kobiety
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do szpitala z miejsca zdarzenia zgwałconą 24-letnią kobietę  przywiozła wezwana karetka pogotowia. Joanna Kącka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi  twierdzi, że lekarz dyżurny uznał, że nie zachodzi potrzeba hospitalizacji, a w kwestii specjalistycznych badań skierował ją do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Madurowicza, powołując się na rejonizację.

Lekarz nie zbadał dziewczyny, ponieważ była pod wpływem alkoholu. Dyrekcja szpitala potwierdza, że lekarz nie przeprowadził badania sądowo-lekarskiego.

Dariusz Timler, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika tłumaczy, że nikt nie wystawił zlecenia na oględziny sądowo-lekarskie.

Dziewczyna trafiła ostatecznie do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Madurowicza, gdzie została dokładnie zbadana przez ginekologa Wojciecha Zawalskiego, który uważa że  to skandal, że są lekarze, którzy zwracają uwagę na to, czy pacjentka jest trzeźwa albo czysta. Każdej trzeba pomóc i potraktować godnie.

Badanie trwało półtorej godziny. Zawalski zabezpieczył ślady gwałtu dla policji i na prośbę pacjentki przepisał tabletkę wczesnoporonną.

Dr Zawalski nie rozumie zachowania kolegi po fachu ze szpitala im. Kopernika, który odmówił wykonania obdukcji. - Nigdy wcześniej nie słyszałem o takim przypadku - mówi Wojciech Zawalski. - Jestem natomiast pod wrażeniem postawy policjanta, który przywiózł poszkodowaną do naszego szpitala. Chciał za wszelką cenę pomóc dziewczynie. Próbował nawet ustalić, gdzie jest najbliższa apteka, żeby kupić przepisany lek.

Wiesław Tyliński, zastępca dyrektora szpitala im. Madurowicza, jest także oburzony sytuacją. Uważa, jeśli do gabinetu zgłasza się zgwałcona pacjentka, to lekarz powinien potraktować ją profesjonalnie i kompetentnie.

Zachowaniem lekarza ze szpitala im. Kopernika ma zająć się Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum