Łódź: były dyrektor szpitala uniewinniony

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2012 16:19

Sąd Apelacyjny w Łodzi utrzymał we wtorek (10 stycznia) wyrok łódzkiego sądu okręgowego, który uniewinnił b. dyrektora szpitala im. Madurowicza w Łodzi, oskarżonego o zaniedbania, które doprowadziły w 2002 roku do śmierci noworodków w tym szpitalu. Wyrok jest prawomocny.

W maju tego roku łódzki sąd okręgowy uznał m.in., że obowiązujące wówczas prawo nie nakładało na dyrektora placówki obowiązków kontrolnych i nadzorczych ws. zakażeń szpitalnych.

Od tej decyzji odwołała się łódzka prokuratura i pełnomocnicy pokrzywdzonych. Strony wnosiły o uchylenie wyroku i skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania.

We wtorek (10 stycznia) Sąd Apelacyjny uznał wniosek za bezzasadny. Podobnie jak Sąd Okręgowy uznał, że nie można - ze względu na obowiązujące wówczas przepisy - dyrektorowi przypisać winy. Zdaniem SA dyrektor podołał obowiązkom. Powołał w szpitalu m.in. specjalną komisję, która monitorowała stan zagrożenia zakażeniem wewnątrzszpitalnym.

Sąd przypomniał również, że w szpitalu było kilkanaście kontroli sanepidu, które nie wykazały "rażących zaniedbań".

Śledztwo w sprawie śmierci noworodków w Szpitalu Specjalistycznym wszczęto w 2002 roku po doniesieniach w mediach. Media informowały wówczas, że cztery noworodki zmarły w wyniku zakażenia bakterią klebsiella pneumoniae. Według prokuratury zakażenie spowodowały złe warunki sanitarne na oddziałach położniczym i patologii noworodka; doprowadziło to do wybuchu epidemii.

Prokuratura oskarżyła dyrektora szpitala o niedopełnienie obowiązków i umyślne spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego, w wyniku którego zmarło na sepsę 17 noworodków urodzonych w tym szpitalu w 2002 roku, a kolejne 73 noworodki zostały zakażone bakteriami, m.in. klebsiella pneumoniae czy coli.

Kilka lat temu w pierwszym procesie w tej sprawie, b. dyrektor został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Wyrok ten uchylił jednak Sąd Apelacyjny w Łodzi i sprawa ponownie trafiła do pierwszej instancji.

Po ponownym procesie, sąd uniewinnił dyrektora. Od tej decyzji odwołała się łódzka prokuratura i pełnomocnicy pokrzywdzonych. We wtorek (10 stycznia) Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum