Łódź: MPK zbada pracowników na obecność narkotyków w organizmie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2014 15:14

Jeszcze w lutym Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi rozpocznie badania na obecność narkotyków w organizmie u swoich pracowników. Wcześniej wprowadzony został obowiązek poddawania się przez kierowców i motorniczych badaniu trzeźwości przed wyjazdem na trasę.

Poinformował o tym we wtorek (25 lutego) podczas konferencji prasowej prezes spółki Zbigniew Papierski. Przypomniał, że wspomniane działania to efekt tragicznego wypadku spowodowanego przez pijanego motorniczego, do którego doszło w Łodzi na początku br. W wyniku zdarzenia śmierć poniosły trzy osoby, a jedna została ranna.

Jak mówił Papierski, po wypadku zmienione zostały w spółce przepisy wewnętrzne, w tym regulamin pracy. Zakupiono 30 alkomatów. Obecnie wszyscy kierujący pojazdami muszą poddać się badaniu trzeźwości przed przystąpieniem do wykonywania swoich obowiązków. Kierowcy autobusów i motorniczowie są również kontrolowani w trakcie pracy oraz po jej zakończeniu. Dziennie odbywa się średnio ok. 2 tys. takich kontroli.

Ponadto jeszcze w lutym MPK ma rozpocząć badania na obecność narkotyków w organizmie u kierujących pojazdami. Takie badania przeprowadzane będą wówczas, kiedy kontrola alkomatem nie wykaże obecności alkoholu w organizmie, ale zachowanie pracownika będzie wskazywało, że może znajdować się pod wpływem narkotyków.

Prezes spółki zaznaczył, że zarówno badanie na trzeźwość jak i obecność narkotyków jest obowiązkowe. Jeśli pracownik nie wyrazi zgody, zostanie zwolniony.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum